ÜRETEN KENT İZMİT İÇİN, SÜTÜN KALBİNE GİTTİ

By 28 Şubat 2020 Haberler

Başkan Hürriyet Tire’de Süt Üreticileriyle Buluştu

İzmit Belediye Başkanı Av. Fatma Kaplan Hürriyet, İzmit’i üreten kent haline getirmek için düğmeye bastı. Kırsal kalkınma ve planlama, kooperatifçiliğin geliştirilmesi, çiftçilerin desteklenmesi, toprağın daha verimli hale getirilmesi, hayvancılığın geliştirilmesi adına Halk Süt’ün kalbi Tire’de incelemelerde bulunan Başkan Hürriyet, Tireli üreticilerden destek sözü aldı.

İzmit Belediye Başkanı Av. Fatma Kaplan Hürriyet, sözünü verdiği üreten kent modelini İzmit’te uygulamak için teknik inceleme ziyaretlerini sürdürüyor. Tire’de Halk Süt projesini inceleyen Başkan Hürriyet, kente istihdam yaratarak üreticinin desteklenmesi, kooperatifçiliğin ve hayvancılığın geliştirilmesi, toprağın daha verimli hale getirilmesini hedefliyor. Proje ile tüketici de kaliteli ürüne düşük maliyet ile ulaşabilecek. Ziyarette Başkan Hürriyet’e meclis üyeleri Ünal Özmural, Necat Çakır, Yaşar Kardaş, Çetin Sarıca, Özgür Yılmaz, ziraat mühendisleri Pınar Atabay ve Mesut Altun da eşlik etti.

Dayanışma Gücü

Başkan Hürriyet ve beraberindeki heyet ilk olarak Türkiye’nin en büyük süt kooperatifi haline gelen Tire Süt Kooperatifi’ni ziyaret etti. Halk sütü Türkiye’de ilk kez vatandaşlarla buluşturan Tire Süt Kooperatifi Başkanı Mahmut Eskiyörük, Başkan Hürriyet’e kooperatifin işleyişi ve uygulama alanları hakkında bilgi verdi. Ardından konuşan Başkan Hürriyet, “ sizin anlattıklarınız hayalimdeki üretim ve üreterek güçlenme mekanizması ve birlikte paylaşma. Kooperatifler müthiş bir dayanışma gücüdür ve birçok insanın hayatına dokunuyor. Bu bağlamda sizin desteğinize ve yol göstericiliğinize ihtiyacımız var” diye konuştu.

Eskiyörük İzmit’e Gelecek

Kooperatif Başkanı Mahmut Eskiyörük ise İzmit’te üretimin sürekliliğinin sağlanması, üreticinin desteklenmesi ve daha fazla kazanması için her türlü desteği vereceğini açıkladı. 2004 yılından bu yana Tire Süt Kooperatifi’nde sürdürdükleri çalışmaları aktaran Eskiyörük, doğru kaynak kullanımı ile her kentte üretimin sağlanabileceğini belirtti. Kooperatif çalışmalarını sürdürdüklerini ifade eden Başkan Hürriyet, Eskiyörük’ü üreticilerle buluşturmak ve kooperatifin temellerinin atılacağı bir panel düzenlemek istediklerini belirterek İzmit’e davet etti.

Üretim Fabrikalarında İnceleme

Başkan Hürriyet, kooperatifin işleyişi hakkında bilgileri aldıktan sonra bu kez üretimin gerçekleştiği fabrikaları ziyaret etti. Tire Süt Kooperatifi Et Üretim Fabrikası ve Süt Üretim Fabrikası’nı ziyaret eden Hürriyet ve beraberindeki heyete, fabrika müdürü Fatih Karataş teknik bilgileri aktardı. Yüzlerce kişiye istihdam yaratan fabrikanın işleyişini aktaran Fatih Karataş, böyle bir üretim merkezinin İzmit’te kurulması için atılması gereken adımları da aktardı. Karataş, İzmit’te üretim kooperatifinin hayata geçmesi ile üretim merkezi olacak olan fabrikanın kurulum aşamasında kente gelerek destek vereceklerini açıkladı.

Tire’den İzmit’e Tam Destek

Fabrikalardaki teknik incelemenin ardından Başkan Hürriyet, Tire Belediye Başkanı Salih Atakan Duran’ı makamında ziyaret etti. Kendilerine verdikleri destekten ve misafirperverliklerinden ötürü teşekkür eden Başkan Hürriyet, “Sosyal demokrat belediyecilik anlayışı ile hayata geçirdiğiniz uygulamaları bizlerle paylaşmanız çok kıymetli. Tire’nin Türkiye’nin her yerinde örnek alınan bir dayanışma içerisinde üretim merkezine dönüşmesine sunduğunuz katkıları bizlerle paylaştığınız için İzmit adına sizlere çok teşekkür ediyorum” dedi. Tire Belediye Başkanı Salih Atakan Duran ise İzmit Belediyesi’ne her zaman destek vereceklerini belirterek ziyaretlerinden ötürü mutluluk duyduklarını ifade etti.

İki Başarılı Kadın Başkan Buluştu

Başkan Hürriyet, önce İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ile görüştü. Tire’deki programlarının ardından Selçuk Belediye Başkanı Filiz Ceritoğlu Sengel’i makamında ziyaret etti. Kadınların siyaset hayatındaki başarılarına ülkemizde öncülük eden iki başkan, yerel yönetimler hakkında görüş alışverişinde bulundu.