HÜRRİYET, “PAZARCI ESNAFIMIZIN SORUNLARINI HEP BİRLİKTE ÇÖZECEĞİZ”

By 16 Temmuz 2019 Haberler

İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, pazarcı esnafıyla bir araya gelerek esnafın sorunlarını dinledi. Başkan Hürriyet sorunların hep birlikte çözüleceğini ifade etti.

İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, Doğu Kışla Kapalı Pazar Alanı’nda pazarcı esnafıyla bir araya geldi. Toplantıda belediye başkan yardımcıları birim müdürleri, Kocaeli Pazarcılar Odası Başkanı Ahmet Serim, oda yönetimi, Mehmet Ali Paşa Mahalle Muhtarı Yaşar Doğan’da hazır bulundu. Yaklaşık 500 esnafla kahvaltı programında bir araya gelen başkan Hürriyet esnafın sorunlarını dinledi. Başkan Hürriyet pazarcı esnafının sorunlarını hep birlikte çözeceklerini ifade etti.

ÇÖZÜM ÜRETECEĞİM

Programda ilk olarak konuşan İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, ““Hepinize duyduğunuz güven ve her pazara geldiğimde gösterdiğiniz ilgi için teşekkür ediyorum. Milletvekili dönemliğimde oy versin ya da vermesin herkesin derdine koştum. Bölücü siyaset yapmadım. Herkesi önce insan olarak gördüm. Şimdi başkanlık görevimi de aynı şiarla yapıyorum. Daha iyi bir İzmit için birlikte çözüm üretelim istedim. Kimseyi kırıp dökmeden ne yapabiliriz sizin için bunu konuşmaya geldim. Sizden tek bir ricam var. Hoşgörü içinde birbirimize olan sevgi ve saygıyı kenara koymadan güzel bir dille kendimizi anlatalım istiyorum. Burada ciddi bir sorun var biliyorum. Buraya gelmeden bir rapor çıkarttım. Sizlerin derdini dinleyip çözüm üreteceğim” dedi.

YENİDEN DÜZENLENMELİ

Programda ilk olarak söz alan 40 senelik İzmitli pazarcı Esnafı Ünal Arslan, “Doğu Kışla Pazar yerinin yeniden düzenlenmesi ve pazardaki genel sorunların çözümleri hakkında konuştu. İzmit Pazarcı Esnafı Ünal Arslan, “Altyapıda ki kanalizasyon sorunu, birikinti meyil olmadığından sürekli Pazar içinde ki giderlerde kalıyor. Kötü kokuya sebep oluyor. Ayrıca balıkçılar bölümünün ıslak ve kaygan olması kazalara sebebiyet vermektedir. Pazar esnaf araçlarının giriş ve çıkış sorunları. Pazar sokaklarının ve yollarının dar olması. Sabah ve akşam saatlerinde kilitlenmesine sebep olmaktadır” dedi.

İZMİT ESNAFIYIZ

Bir diğer söz alan pazarcı esnafı Gökhan Tabak, “Pazarda kayıtsız esnaflar var. 500 kişilik esnaf içinde 200 tane kayıtsız esnaf vardır. İzmit’te yaşıyoruz hepimiz. İzmit esnafıyız, yağmurunu çamurunu çekiyoruz. Bursa’dan İstanbul’dan gelen esnaflar var. Ama dışarıda kalan yine biziz” ifadelerinde bulundu.

PAZAR ALANI YENİDEN DÜZENLENMELİ

Şikayetini dile getiren esnaflardan Mehmet Uysal, “Pazar alanı yeniden düzenlenmelidir. Ben bazı haksızlıklar olduğunu düşünüyorum. Bir diğer konu ise yağmurlu günlerde bu alan ıslanıyor ve koku yapıyor. Bunun da düzeltilmesi gerekiyor” şeklinde konuştu.

BİRLİKTE ÇÖZECEĞİZ

Şikayetleri ve talepleri alan İzmit Belediye Başkanı Hürriyet, “ Şimdi size sözüm bana ilettiğiniz tüm sorunları ekibimle birlikte kafa yorup çözeceğiz. Sizlerle tekrar bir araya geleceğiz. Sorunları birlikte çözeceğiz. Öncelik yer sorunu olacak. Ardından fiziki koşulları düzelteceğiz. Ben notlarımı aldım. Mağduriyetleri gidermek adına meclis kararı gerekiyorsa o kararları da alacağız” ifadelerinde bulundu.

İŞGALİYE BEDELİNİ DÜŞÜRECEĞİZ

Konuşmalarına devam eden başkan Hürriyet, “Esnaf zaten zor durumda ben belediyeden alınan ücretleri düşürmek için çabalıyorum. İşgaliye bedelinin tekrar günlük olarak alınmasını sağlayacağız. Son olarak kafa kafaya verip adaletsiz yer dağıtımı konusunu çözeceğiz” dedi.

İZMİT İNSANINA ÖNCELİK TANIYACAĞIZ

Başkan Hürriyet son olarak, “Şehir dışından gelen esnaf sayısını bilmiyorum ama ben İzmit’in ekmeğini İzmit’in insanı yiyecek sözünü vermiştim. Aynı şekilde bizde çalışmalarımızda İzmit insanına öncelik tanıyacağız” dedi.