HÜRRİYET, İZMİT SEVDALILARINI BU KEZ SADETTİN YALIM İÇİN BULUŞTURDU

İzmit’e ömrünü adayan ve kentin gelişmesinde önemli yere sahip olan isimleri anarak büyük bir vefa örneği gösteren ‘İzmit Unutmaz’ programlarının son konuğu Sadettin Yalım oldu.

İzmit Belediye Başkanı Av. Fatma Kaplan Hürriyet’in öncülüğünde başlayan ve kente dair vefanın en güzel örneklerinden biri olan İzmit Unutmaz programları kapsamında önceki akşam Mimarlar Odası Taş Bina’da İzmit eski belediye Başkanı ve Kocaeli Milletvekili Sadettin Yalım anıldı. Programda konuşan Başkan Hürriyet, “Bizlere düşen görev İzmit’i İzmit yapan değerlere sahip çıkmak ve her daim hatırlatmaktır” dedi.

 

SEMBOL İSİMLER UNUTULMAZ

 

Daha önce Nazım Hikmet, Rıfat Ilgaz gibi Türk Edebiyatının unutulmaz isimlerinin yanı sıra Mehmet Sadık Efe gibi İzmit’in sembol isimlerinin hatırlandığı İzmit Unutmaz programlarında önceki akşam Sadettin Yalım anıldı. 10. ve 11. Dönem Kocaeli Milletvekilliği, 1950 – 1952 yılları arasında İzmit Belediye Başkanlığı görevlerinde bulunan ve 1992 yılında vefat eden Sadettin Yalım Kocaeli Mimarlar Odası Taş Bina’da düzenlenen ve herkese duygusal anlar yaşatan büyük bir vefa örneğinin sergilendiği programa İzmit Belediye Başkanı Av. Fatma Kaplan Hürriyet, İzmit Belediyesinin geçmiş dönem başkanlarından ve milletvekillerinden Erol Köse, Biz İzmitiz Platformu Kurucusu Hüseyin Erol, Sadettin Yalım’ın damadı Yılmaz Balcıgil, torunları Handan Balcıgil Şenalp, Nazan Balcıgil Us, Sabri Doruk Yalım ve İzmitliler katıldı.

 

HİZMETLERİ UNUTULMAZ

 

Programda, belediye başkanlığı ve milletvekilliği yaptığı dönemlerde kente sayısız hizmetleri bulunan, görev süresinden sonrada kentteki sorunların çözümü için her daim öncülük eden merhum Sadettin Yalım’ı, ailesi ve dostları paylaştıkları anıları anlatarak bir kez daha andı. Programa ev sahipliği yapan İzmit Belediye Başkanı Hürriyet, göreve geldikleri günden bu yana İzmit’e gönül vererek ömrünü adamış isimlerin hatıralarının ve hizmetlerinin unutulmaması için çalıştıklarını ifade etti. Başkan Hürriyet, “Bizlere düşen görev vefayı göstermektir. İzmit’i İzmit yapan değerlere sahip çıkmak ve her daim hatırlatmaktır. Bu sebeple güzel hizmetler kazandırmış önemli isimleri, ‘İzmit Unutmaz’ adı altında yaptığımız etkinliklerle yaşatmaya devam ediyoruz” dedi.

 

MAKAMLAR GEÇİCİ, KENTE DOKUNMAK KALICI

 

İzmit’e ömrünü adamış isimler için düzenlenen anma programlarının süreceğini belirten Başkan Hürriyet konuşmasına şu sözlerle devam etti: “Bu konuda büyük çaba sarf eden çalışma arkadaşlarıma, Biz İzmitiz Platformu kurucusu Hüseyin Erol’a, Yalım ailesine ve emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum. Umarım ki bu kıymetli isimler gibi bizlere de İzmit’e güzel hizmetlerde bulunmak, geleceğe katkı koyacak izler bırakmak nasip olur. Başkanlık ve diğer makamlar her zaman gelip geçicidir. Önemli olan bu kentin yararına güzel izler bırakmaktır. Bir insana dokunmak, güzel bir hatıra bırakabilmek çok daha kıymetli. Ben tekrar katkı sunan herkese teşekkür ediyor ve bu kente gönül vermiş başta Sadettin Yalım olmak üzere tüm değerli isimleri saygı ve rahmetle anıyorum”