HÜRRİYET, “FETHİYE’DE HALKIN İSTEDİĞİ OLACAK”

By 10 Şubat 2020 Haberler

Halkın seçeceği projenin uygulanacak olması yönünden büyük bir önem taşıyan ‘Fethiye Caddesi Yeniden Düzenleme Yarışması’yla ilgili İzmit Belediye Başkanı Av. Fatma Kaplan Hürriyet’in gerçekleştirdiği basın toplantısı önceki gün gerçekleştirildi.

İzmit Belediye Başkanı Av. Fatma Kaplan Hürriyet, İzmit Belediyesi Projeler Koordinatörü Arsal Arısal,  Doç. Dr. Mimar Özgür Bingöl ve Yüksek Mimar İlke Barka ile birlikte İzmit’in kalbi konumundan bulunan Fethiye Caddesi’nin yeniden düzenlenme yarışması hakkında basın toplantısı gerçekleştirildi.

Halkın İstediği Projeyle

Toplantıda konuşan başkan Hürriyet, “Ben yaptım oldu mantığı ile değil, halkın katılımcılığı daha nitelikli işlerin ortaya çıkmasını istiyoruz. Bununda en önemli yöntemlerinden bir tanesi yarışmalar düzenlemekten geçiyor. Ulusal bazlı yarışmalarla kafamıza göre hareket etmeden halkın istediği projelerle kentin güzelleşmesini sağlamak istiyoruz. Bu vesileyle de Fethiye Caddesi ve bağlantı caddeleri için bir yarışma başlattık” dedi.

Şeffaf Bir Uygulama

Başkan Hürriyet, “Yarışmamız ile ilgili hem resmi gazeteye ilan verdik hem de internet platformu oluşturduk. Hem kanunlar çerçevesinde ciddi bir proje yarışması gerçekleştiriyoruz. Bu sayede bütün halkımız, katılımcılarımız yarışmanın tüm aşamalarını rahatlıkla takip edebilecek. Daha şeffaf bir uygulama gerçekleştirmiş olacağız. Bu bizim için bir başlangıç. Bundan sonra nitelikli projelerimizi bu tür yarışmalarla belirlemek istiyoruz. Birçok mimar ve şehir plancısı arkadaşlarımızın katkısını alma fırsatı bulacağız” ifadelerinde bulundu.

Bir İlk Gerçekleşecek

Konuşmalarına devam eden Başkan Hürriyet, “Bu yarışmada farklı bir uygulamaya imza attık. İlk defa yapılan bir farklılık bu. Normalde yarışmalarda dereceye giren projeler belirlenir birinci olan proje uygulanırdı. Fakat biz bu yarışmada halkımızı da dahil ettik.  Jürimiz tarafından seçilen eş değer 3 proje halkımıza sunulacak. Bu 3 proje dijital ortamlarda halkımıza sunulacak ve onların seçtiği projeyi uygulamaya çalışacağız. Bu yarışmada sadece Fethiye Caddesi kent merkezinin yeniden düzenleneceği bir proje olacak” dedi.

Nitelikli Projeler İçin Yarışmalar Önemli

Ardından konuşan İzmit Belediyesi Projeler Koordinatörü Arsal Arısal, “Bildiğiniz gibi uygar ülkelerde kamuya ait bir takım projeleri gerçekleştirmek yarışmalar düzenleniyor. Nitelikli projeler elde edebilmek için yarışma süreci önemli bir aşamadır. Biz de İzmit Belediyesi olarak, İzmit için en önemli noktalardan biri olan Fethiye Caddesi’nde bir yarışma süreci başlatmak istedik. Normalde yarışma içerisinde en beğenilen projeler arasından idare hangisinin uygulanacağı karar verebilirdi fakat, Başkanımız halka sorulmasını istedi. Bu nedenle halkımızın en beğendiği proje uygulanacak” dedi.

Kalitede En Üst Seviyeye Ulaşacağız

Son olarak konuşan Doç. Dr. Mimar Özgür Bingöl, “Bizim bu süreçteki teknik meslek insanı olarak katkımız, kentte kamuya ait, kentlinin yaşamını değiştirecek projenin yarışma mekanizmasına sokulması konusunda oldu. Başkanımızın da bu konuya olumlu bakmasıyla birlikte bir araya geldik. Kentlinin bu projeye ortak olmasıyla birlikte kalitede en üst düzeye ulaşmayı amaçlıyoruz. Bu yarışmanın ulusal ve açık bir şekilde olmasını tercih ettik. Başkanımızın talebiyle ilk defa üçlü bir aşama gerçekleşecek” dedi.

Yarışma Takvimi

Yarışmada Projelerin Son Teslim Tarihi: 31 Mart Salı günü, Postayla Teslim Alımı için Son Tarih ise 2 Nisan Perşembe günü. Ödül Töreni ise 11 Nisan 2020, Cumartesi günü saat 14:00’te gerçekleşecek. Ödül töreninin yerini ise yarışma sonuçları belli olduğunda açıklanacak.