Çölyak Derneği çocuklar için CHP İzmit’i ziyaret etti

By 11 Ocak 2019 Arşiv

Kocaeli Çölyak ve PKU Yaşam Derneği Başkanı Nesrin Atar ve yönetimi CHP İzmit ilçe Başkanlığı’nı ziyaret etti

CHP İzmit İlçe Başkanlığı önceki gün Kocaeli Çölyak ve PKU Yaşam Derneği Başkanı Nesrin Atar ve yönetimini ağırladı. Çölyak hastalarına yönelik projelerin masaya yatırıldığı ziyarette özellikle Çölyaklı çocukların okullarda beslenmesi ile ilgili sorunlar konuşuldu.

OKULLAR ÇÖLYAKLI ÇOCUKLARA UYGUN OLMALI

Ziyarette ev sahipliğini CHP İzmit ilçe Başkanı Hakan Çakar yaparken, TBMM Başkanlık Divanı Katip üyesi ve CHP Kocaeli Milletvekili Fatma Kaplan Hürriyet ve ilçe yöneticileri Osman İlhan Cebeci, Ali Kuzu ve Mediha Satıcı da hazır bulundu. Kocaeli Çölyak ve PKU Yaşam Derneği Başkanı Nesrin Atar, özellikle okul çağındaki Çölyaklı çocukların okullarda zorluk yaşadını belirtti. Atar, “Okul kantinlerinde çocuklarımıza uygun glütensiz besin bulması oldukça zor. Bu konuda okul yönetimlerinin de çok yardımcı olduğunu söyleyemeyeceğiz. Bazı velilerimiz kendi imkanlarıyla okul kantinlerinde glutensiz gıda satışına ön ayak oldu. Ama bunlar da velilerimizin kişisel çabalarıyla gerçekleşen şeyler. Çölyaklı çocuklarımızın beslenmesi gerektiği gibi olmadığı zaman derslerinde performans düşüklüğü gerçekleşebiliyor. Bu konuda gerek okul yönetimlerine gerekse belediyelere önemli görevler düşüyor” dedi.

HÜRRİYET’E TEŞEKKÜR

Açıklamasına devam eden Başkan Atar, CHP Milletvekili Fatma Kaplan Hürriyet’e özellikle Çölyak Komisyonu kurulmasına olan katkılarından ötürü teşekkür etti. CHP Kocaeli Milletvekili Hürriyet ise “Çölyaklı çocuklarımızın okullarda yaşadığı sıkıntıları çok iyi anlıyoruz. Bu konuda gerek kantinciler odası gerekse Milli Eğitim Müdürlüğü ile görüşmeleri sağlayacağız. Sesinizi büyütüp, güçlendirmek ve daha önemlisi çözüm yolunda katkımız olması adına elimizden geleni yapacağız. Sizler de mecliste bizlerle beraber verdiğiniz mücadele gibi kendi ilinizde de aynı mücadeleyi vermeniz gerekecek. Bizler de size gereken desteği vereceğiz” açıklamasında bulundu. İzmit ilçe Başkanı Hakan Çakar ise gerekli tüm kurumlarla görüşmelerin yapılacağını belirterek, “Gerekli desteği vermek için buradayız. Yarından tezi yok bu konuda ilerleme sağlayabilmek için görüşmelere başlayacağız” dedi.