BAŞKAN HÜRRİYET’TEN LEYLA ATAKAN İÇİN ANMA MESAJ

By 11 Şubat 2020 Haberler

İzmit Belediye Başkanı Av. Fatma Kaplan Hürriyet, tek dereceli seçim ile göreve gelen Türkiye’nin ilk kadın belediye başkanı Leyla Atakan ve meclis üyeleri Feridun Özbay, Abdurrahman Yüksel, İsmail Kolaylı’nın 49. ölüm yıldönümleri sebebi ile anma mesajı yayınladı.

Başkan Hürriyet, yayınladığı mesajda şu ifadelere yer verdi; “Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün kadınlara tanıdığı seçme ve seçilme hakkının yerel yönetimlerdeki sembolü haline gelen Leyla Atakan, bugün hala çalışmaları ile bizlere ışık tutmaktadır. 1963 yılında il genel meclisi üyeliği görevinin ardından, 1968 yılından 1971 yılına kadar sürdürdüğü İzmit Belediye Başkanlığı dönemi her ne kadar kısa olsa da hem kentimize hem de ülkemize kalıcı izler bırakmasına yetmiştir. Kocaeli Verem Savaş Derneği, Kocaeli Fuarı gibi kent ile bütünleşen ve bugün hala faaliyetlerini aktif bir şekilde sürdüren birçok kuruluş Leyla Atakan döneminde hayata geçirilmiştir.

İlk Kadın Belediye Başkanı

Sosyal demokrat belediyecilik anlayışı ile son nefesine kadar halkın istek ve ihtiyaçlarına yönelik çalışmalar yaparak herkesin sevgisini kazanan Leyla Atakan’ın adı İzmit ile bütünleşmiştir. Leyla Atakan’ın ardından İzmit’imize seçilen ikinci kadın belediye başkanı olmaktan, O’nun çalışmalarını referans alarak, üzerine koyarak kentimiz için aynı şiar ile çalışmaktan onur duyuyorum. İzmit’ten seçilen Türkiye’nin ilk kadın belediye başkanı Leyla Atakan ile meclis üyesi arkadaşları İsmail Kolaylı, Feridun Özbay ve Abdurrahman Yüksel’e Allah’tan rahmet diliyor, kentimize kattıkları değerler için saygı ve şükranla anıyorum. Ruhları şad olsun”

Anma Programı

11 Şubat 2020 Salı

10.00 Mezarı başında anma (Bağçeşme Mezarlığı)

12.30 Mevlid Okutulması ve Helva Dağıtımı (Fevziye Camii)

18.00 Leyla Atakan Fotoğraf Sergisi ve Leyla Atakan ve Kadının Siyasetteki Rolü Konulu Söyleşi – Doç. Dr. Esma Torun Çelik (Cumhuriyet Parkı Sanat Galerisi)