Uğur Mumcu Anma Mesajı

By 24 Ocak 2019 Arşiv

Ülkemizin aydınlık geleceği için, gerçekleri halka açıklamayı kendisine canı pahasına olsa da görev edinen Uğur Mumcu’nun katledilişinin üzerinden tam 26 yıl geçti.

Aydınlığa, çağdaşlığa, Atatürk devrimlerine ve tam bağımsızlığımıza karşı çıkan karanlık odaklar, kirli planlarının ortaya çıkmasından korkarak 24 Ocak 1993’te katlettiler Uğur Mumcu’yu. Ancak şunu unuttular ki; bu ülkede doğru bildikleri yolda, aydınlık ve ışık peşinde koşarken katledilenlerin fikirleri asla öldürülemedi, yok edilemedi. Daha da büyüdü. Onların demokrasi mücadelesi, cesareti ve dürüstlüğü genç kuşaklara örnek oldu.

Ülkemizin aydınlık geleceği için kalemini korkusuzca kullanan, gerçekleri halka açıklamayı canı pahasına kendine görev edinen Uğur Mumcu’yu katlettiğini sananlara en güzel cevabı yine Uğur Mumcu kendi yazdıklarıyla vermiştir;

“Bir kalem susar, yerini bir başkası alır. Bu kalemler tükenmez.”

Bu duygularla birlikte başta Uğur Mumcu olmak üzere, bu ülkenin demokrasi mücadelesinde ve bağımsızlığı yolunda şehit verdiğimiz tüm gazeteci ve aydınlarımızı saygı ve rahmetle anıyorum.
Saygılarımla.

Av. Fatma KAPLAN HÜRRİYET
CHP Kocaeli Milletvekili
İzmit Belediyesi Başkan Adayı