Şatafata para var EYT’ye yok

By 11 Ocak 2019 Arşiv

CHP Kocaeli Milletvekili Hürriyet mecliste yaptığı basın açıklamasında emeklilikte yaşa takılanların sorunlarını dile getirdi.

TBMM Başkanlık Divanı Kâtip üyesi ve CHP Kocaeli Milletvekili Fatma Kaplan Hürriyet mecliste gerçekleştirdiği basın açıklamasında emeklilikte yaşa takılanları gündeme getirdi.Hürriyet yaptığı açıklamada, “Şatafata ve israfa para ve kaynak bulan, hükümet ne hikmetse emeklilikte yaşa takılanları umursamıyor” dedi.

EYT’LİYE YAPILAN HAK GASPIDIR

Açıklamasına devam eden Hürriyet, 20-25 yıl sigortalılık süresini ve gerekli prim gün sayısını doldurduğunda emekliliğe hak kazanacağını düşünen milyonlarca yurttaşın bir anda yaş koşulu ile karşı karşıya kaldığını söyledi. Hürriyet, “Bunun adı hak gaspıdır. Ancak iktidar partisinin sürekli olarak sanki bu insanları fırsatçıymış gibi göstermesini de anlayabilmiş değiliz. Emeklilik koşulları tüm yurttaşlar için yeniden düzenlenmelidir. 1999 yılında yapılan değişiklikle emeklilik yaşı önce 58-60’a, 2006 yılında yapılan değişiklikle de kademeli olarak 65’e yükseltilmiş, emeklilik için gereken prim gün sayıları artırılmıştır. Emeklilik yaşının kademeli artışına derhal son verilmesi gerekmektedir” dedi.

16 ARALIK’TA EYT EYLEMİNE DAVET ETTİ

İdamda bile geriye işletilmeyen yasalar emeklilikte yaşa takılan insanlara karşı işletildiğini de sözlerine ekleyen Milletvekili Hürriyet, “Bunun sonucunda binlerce insan mağdur oldu.Gasp edilen haklarının iadesi için il il dolaşan Emeklilikte Yaşa Takılanlar Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği 16 Aralık’ta İstanbul’da bir buluşma gerçekleştirerek taleplerini yine dile getirecek.En son 2 Aralık’ta Bursa’da binlerce EYT’li bir araya gelerek seslerini yükseltmiş ve bu adaletsiz durumun son bulmasını istemişti.Biz de buradan 16 Aralık Pazar günü, sadece EYT’lileri değil tüm adalet bekleyen kesimleri İstanbul’daki EYT buluşmasına davet ediyorum. Yüz binlerce vatandaş bu hak taleplerinin karşılanacağı günü sabırsızlıkla bekliyor.