İzmit’in düşman işgalinden kurtuluşunun 97’nci yılı basın açıklaması

By 11 Ocak 2019 Arşiv

Sevgili basın emekçisi.

İzmit’imizin düşman işgalinden Kurtuluşunun 97’nci yıldönümünü kutlamanın gururunu yaşarken bize bu kutlu günü hediye eden Kara Fatma, İpsiz Recep ve Yahya Kaptan gibi nice ecdadımızı şükranla anıyoruz.

Yurdun dört bir yanında olduğu gibi işgal ordularının çizmeleri altında büyük acılar yaşayan ve nice şehitler veren İzmit, Kurtuluş Savaşı’nda İstanbul ile Anadolu arasında bir köprü olmuştur. İzmit, 97 yıl önce bugün Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ve kahraman askerlerimizin üstün gayret ve çabaları ile kurtuluşuna kavuşmuş, Kurtuluş Savaşı’nda her türlü imkânsızlıkların içerisinde dahi gücünü bütün dünyaya göstermiştir. Kurtuluş Savaşı’nda bağımsızlık destanı yazan İzmitliler, varoluş mücadelesinde milletin azmi ve inancı karşısında hiçbir gücün davranmayacağını 28 Haziran 1921’de herkese ilan etmiştir.

Vatanın bağımsızlığı uğruna kanlarını kutsal vatan toprağına dökmekten çekinmeyen Kara Fatma, İpsiz Recep ve Yahya Kaptan gibi nice vatan evlatlarının ortaya koyduğu vatanseverlik ve bağımsız yaşama iradesi bizi bugünlere ulaştıran yegâne değerdir. Farklı inanç, dil ve kültürlerle harmanlanan İzmit halkı, farklılıkları hiçbir zaman ayrışma olarak görmemiş, hoşgörü ve barış medeniyetinin mirasçıları olarak geleceğe daima sevgiyle bakmıştır. 28 Haziran 1921’in 97’nci yılında Başkomutan Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere tüm şehitlerimizi bir kez daha şükran ve minnetle anıyor, tarihin bizlere çıkartmasını istediği derslerin geleceğe ışık tutmasını dileyerek saygılarımı sunuyorum.

Saygılarımla.

Fatma KAPLAN HÜRRİYET

CHP Kocaeli Milletvekili