İZMİT BELEDİYESİ’NDE YILIN SON MECLİS TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

By 19 Aralık 2019 Haberler

İzmit Belediyesi’nde yılın son meclis toplantısı gerçekleştirildi. İzmit Belediye Başkanı Av. Fatma Kaplan Hürriyet’in başkanlığında gerçekleşen toplantıda belediyeye ait nikâh ve düğün salonlarının vatandaşlara 1 TL yapılması teklifi meclis üyelerinin oylarıyla onaylandı.

 

İzmit Belediyesi Aralık ayı meclis toplantısı belediye toplantı salonunda gerçekleştirildi. 17 maddenin görüşüldüğü meclis toplantısında İzmit Belediye Başkanı Av. Fatma Kaplan Hürriyet başkanlığında Millet İttifakı’nın önerisiyle meclise sunulan düğün salonları ve kültür merkezlerinin İzmitli vatandaşlara 1 TL yapılması teklifi meclis üyelerinin oylarıyla onaylandı.

 

CEDİT’E SİYASİ YAKLAŞIYORLAR

 

Meclisteki gündem dışı konuşmalarda Cedit Kentsel Dönüşüm Projesi konusundan bahsedilmesi üzerine konuşan Başkan Hürriyet, “Cedit projesi adına kaynak sağlamak için çalmadığımız kapı kalmadı. Ama olaya siyaseten yaklaşan bakanlık bizlere dönüş sağlanmadı Biz Cedit projesinin yapılmasını istiyoruz. Gerekirse Büyükşehir’e devrederiz. Gerekirse bakanlığa devrederiz. Yeter ki bu proje yapılsın. Hadi gelin birlikte çözelim bu Cedit sorunu” dedi. 17 gündem maddesinin görüşülüp onaya sunulduğu meclis toplantısının ardından bir sonraki meclis tarihi 7 Ocak 2020 Salı günü olarak belirlendi.

 

DİĞER BELEDİYELEREDE ÖRNEK OLSUN

 

Konuyla ilgili meclis toplantısında konuşan İzmit Belediye Başkanı Av. Fatma Kaplan Hürriyet, “Ne yazık ki AK Parti grubu kendi grubuna pay biçmek amaçlı açıklamalarda bulundu. Öncelikle şunu söylemek istiyorum. Millet İttifakı olarak verdiğimiz bu öneri için çalışan bütün siyasi parti meclis üyelerimize teşekkür ediyorum. Millet İttifakı olarak sunulmuş bu öneriye teşekkür etmenizi beklerdim fakat bunu göremedik. Yeni evlenen çiftlerimiz zaten büyük bir maddi yükün altına giriyor. Dedik ki bir yükte biz yüklemeyelim ve 1 TL yaptık. Şuan Kocaeli’de ki tüm belediyelerde bu uygulamayı yürürlüğe sokan tek belediye biz olduk. Diğer belediyelere de örnek olmasını temenni oluyorum” dedi.

 

TUVALETLERİ DE ÜCRETSİZ YAPACAĞIZ

 

Konuşmalarına devam eden Başkan Hürriyet, “Ama şunu da göz ardı edemezsiniz 17 senedir kimse sizin elinizi tutmadı. Bir sürü kültür merkezi ve düğün salonu var ki bende sizlerden aynı çabayı bekliyor ve umuyorum. Büyükşehir dahil olmak üzere bütün belediyelerinizde bu uygulamayı hayata geçirmenizi temenni ediyorum. Şunu üstüne basa basa söylüyorum Millet İttifakı olarak bu öneriyi sunmasaydık 17 senedir bu kenti yönetenler olarak bu kararı hayata geçirmeyecektiniz. Şunu da söylemek istiyorum. Sonra siz yaptık biz yaptık olmasın. İlerleyen süreçte tuvaletleri de ücretsiz yapacağız. Sizin büyük paralarla gerçekleştirdiğiniz ihaleler sonucu yaptığınız tuvaletleri ücretsiz yapacağız” şeklinde konuştu.

 

CEDİT İÇİN ÇALMADIK KAPI BIRAKMADIK

 

Gündem dışı konuşmalarda Cedit Kentsel Dönüşüm Projesi konusundan bahsedilmesi üzerine konuşan İzmit Belediye Başkanı Av. Fatma Kaplan Hürriyet, “Biz istemesekte onay vermesekte Cedit projesine devam edeceğimizi söyledik. Bu proje 4 buçuk yıldır devam eden bir projedir. Bizim göreve geldiğimiz günden itibaren geçen süre 7 aylık bir süre oldu. Bu konuyu 3 kez bakanlığa ilettik. Kasada para bırakmadığınız için vatandaşa parada veremedik. Bu projede kontağı çevirmek 30 milyon TL belediyeye yükü ise 50 milyon TL’dir. Bir ilçe belediyesine çok büyük bir yüktür. Biz buna rağmen kaynak sağlamak için çalmadığımız kapı kalmadı. Ama olaya siyaseten yaklaşıldığı için bizlere dönüş sağlanmadı” dedi.

 

HADİ GELİN BİRLİKTE ÇÖZELİM CEDİT SORUNUNU

 

Konuşmalarına devam eden Başkan Hürriyet, “Keşke Kocaeli’nin kalbi olan İzmit’te herkes gibi seçilmiş bir belediye başkanı olarak Büyükşehir ile birlikte İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun AK Partili belediye başkanlarıyla verdiği gibi pozlar verebilseydik. Keşke projelerde, yapılan hizmetlerde bir araya gelebilseydik. İstanbul Büyükşehir Belediyesi hizmetin siyaseti olmaz anlayışı ile çalışıyor. Keşke bizde bunu yapabilseydik. Biz Cedit projesinin yapılmasını istiyoruz. Gerekirse Büyükşehir’e devrederiz. Gerekirse bakanlığa devrederiz. Yeter ki bu proje yapılsın. Biz şu birlik ve beraberlik kültürü gelişsin istiyoruz.

 

CEDİT SORUNUNU BİRLİKTE ÇÖZELİM

 

Hadi gelin birlikte yönetelim kentimiz. Hadi gelin birlikte çözelim bu Cedit sorunu. Dayanışma kültürü, birlik ve beraberlik kültürü keşke lafta kalmasaydı. Hızlı planlama aşamasındayız. Ankara’ya bakanlığa giderek destek isteyeceğiz. Siyasi yaklaşımları devam ederse ciddi bir karar alacağız. Büyükşehir’e devredilip devredilmeyeceği konusuyla ilgilide kararımızı açıklayacağımız bir basın toplantısı gerçekleştireceğiz. 7 aylık bu süreç için hatam eksiğim ve yanlışım olduysa vatandaşlarımızdan özür diliyorum. Bu sorunu çözmek için elimden gelenin fazlasını yapacağımı sizlere iletiyorum” şeklinde konuştu.

 

HEPİMİZİN İNSANLIK GÖREVİ

 

Meclis toplantısının başında konuşan Başkan Hürriyet belirli gün ve haftalara değindi. Başkan Hürriyet 3 Aralık Dünya Engelliler Günü ile ilgili olarak, “Doğuştan veya sonradan herhangi bir nedenle bedensel, zihinsel, ruhsal, duyusal ve sosyal yeteneklerini çeşitli derecelerde kaybeden kardeşlerimizin toplumsal hayata uyum sağlamalarını ve günlük ihtiyaçlarını gidermelerini temin etmek aynı zamanda hepimizin bir insanlık görevi. Bu konuda İzmit Belediyesi olarak  engelli vatandaşlarımızın kendi kendilerine yetebilen bireyler haline gelebilmeleri ve toplumsal hayata katılımlarını sağlamak adına üstlendiğimiz sorumluluğun da bilincindeyiz.

 

ENGELLİLERİMİZİN ANLAMLI GÜNÜNÜ TEBRİK EDİYORUM

 

Onların hayatlarını kolaylaştırmak; geleceğe umutla bakan, sosyalleşen, üreten mutlu bireyler olarak yaşamalarını sağlamak için her tür desteği vermekte ve onlar için projeler hazırlamaktayız. Bu vesilelerle tüm engellilerimizin anlamlı gününü tebrik ediyor, her birine ve vefakar ailelerine saygı ve sevgilerimi sunuyorum.

 

ŞAMPİYON TALHA AHMET ERDEM’İ KUTLUYORUM

 

Ayrıca; Portekiz’de Down Sendromlular Dünya Judo Şampiyonası’nda İzmit Down Kafe’de çalışan kardeşimiz Talha Ahmet Erdem altın madalya kazanarak, bu alanda Türkiye’ye ilk dünya şampiyonluğunu getirdi. Buradan kendisini yürekten kutluyor, başarılarının devamını diliyorum. Onun bu başarısı için emek veren bütün kurumlara teşekkür ediyorum” dedi.

 

MEVLANA HAFTASI

 

7-17 Aralık Mevlana Haftası ile ilgili konuşan Başkan Hürriyet, “Ben gelmedim kavga için, Benim işim sevgi için. Dostun evi gönüllerdir, Gönüller yapmaya geldik” diyen Mevlana bu düsturla insanlığı dürüstlüğe ve doğruluğa çağıran Mevlana, 13. yüzyıldan günümüze hiç eskimeyen hayat felsefesi ile bütün dünyayı aydınlatmaya devam etmektedir. Mevlana’nın anma haftasında sevginin, barışın, kardeşliğin ve hoşgörünün sembolü olan ve bunu tüm insanlığa yaymaya çalışan, önemli değerimiz Mevlana’yı sevgi ve rahmetle anıyorum. Mevlana’nın Vuslat yıldönümünün, millet olarak birlik, beraberlik, kardeşlik ve dünya barışının tesisine vesile olmasını temenni ediyorum” ifadelerinde bulundu.

 

MADENCİLER İÇİN İZMİT’İN ÖNEMİ BÜYÜK

 

4 Aralık Dünya Madenciler Günü ile ilgili konuşan Başkan Hürriyet, “Antik adı Nikomedya olan Santa Barbara, bugün ki İzmit’te doğmuştur. Madencilerin koruyucusu Santa Barbara‘nın 4 Aralık tarihinde bu mağaraya yerleşmesinden yola çıkılarak,  tüm dünyada “Dünya Madenciler Günü” olarak kabul edilmektedir. Bu bakımdan İzmit’in Dünya Madencileri açısından çok büyük bir önemi bulunmaktadır. Dünya Madenciler Günü’nü kutlarken, kentimizin ismini de hatırlatmak istedim.

 

4 ARALIK DÜNYA MADENCİLER GÜNÜ

 

4 Aralık Dünya Madenciler Gününün; tüm işçilerimiz için can güvenliği korkusu olmadan, iş sağlığı ve güvenliği tedbirleri alınmış madenlerde insanca koşullarda çalışmalarına vesile olmasını dilerim. Bu uğurda hayatını kaybeden maden şehitlerimizi bir kez daha saygıyla anıyor, hayatta olan tüm madencilere sevdikleriyle birlikte; sağlıklı, mutlu bir yaşam diliyorum” şeklinde konuştu.

 

5 ARALIK KADIN HAKLARI GÜNÜ

 

5 Aralık Kadın Hakları Günü ile ilgili konuşan Başkan Hürriyet, “Gazi Mustafa Kemal Atatürk, ‘Daha emin ve daha doğru olarak yürüyeceğimiz bir yol vardır. Büyük Türk kadınını çalışmamıza ortak kılmaktır’ demiştir ve bu düşünceden yola çıkarak, Türk kadınının toplumsal hak ve yönetimde söz sahibi olması temeli 5 Aralık 1934’te atılmıştır. Dünyanın birçok ülkesinde kadınların seçme ve seçilme hakkı düşünce aşamasında bile değilken, 85 yıl önce Türk kadınına seçme ve seçilme hakkı tanınması Türkiye’de yasal hale gelmiştir.

 

KADINLARA SEÇME SEÇİLME HAKKI VERİLDİ

 

Türk kadınına ve milletimize armağan ettiği kadınlara seçme ve seçilme hakkının tanınmasının 85. yılında, varlıkları ile ellerinin değdiği her yeri değiştiren, güzelleştiren, yaşanılır kılan tüm kadınlarımızın 5 Aralık Kadın Hakları Günü’nü kutluyor, bugün Benim Belediye Başkanı olarak burada oturmama, kadın belediye meclis üyelerimizin seçilmesine vesile olan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ve bütün şehitlerimizi saygı ve rahmetle anıyorum” dedi.

 

BENİM EN BÜYÜK HAYALİM

 

21 Aralık Dünya Kooperatifçilik Günü ile ilgili konuşan Başkan Hürriyet, “Kooperatifler birlik ve dayanışma ruhunun kalesidir. Bir bakıma bizim gibi köklü bir milletin, öz değerlerinin de hayata geçirilmesini sağlayan önemli unsurdur. Benim en büyük hayalim, bu kentte gençlerimizin ve kadınlarımızın aile ekonomisine aktif olarak katkıda bulunmalarıdır. Ve buradan açıklamak istiyorum, çok yakında Üretici Kadın Kooperatifi kuracağız. Lavantayla başlayacağız ve çok farklı dalların yer alacağı kooperatifle belediyenin katkısı ve desteğiyle kadınlarla birleştireceğiz ve ürettiklerini pazarlayarak aile ekonomimize katkı sağlayacağız.

 

21 ARALIK DÜNYA KOOPERATİFÇİLİK GÜNÜ

 

Bu faaliyeti, kurumsal bir yapı altında sürdüreceğimizden dolayı daha çok güçleneceğiz. Buradan da bunun müjdesini de vermek istiyorum. Tüm kooperatifçilik camiamızın 21 Aralık Dünya Kooperatifçilik Günü’nü kutlar, bu günün birlik ve beraberliğimizin kuvvetlenmesine, toplumumuzun ekonomik ve sosyal kalkınmasına vesile olmasını temenni ederim” ifadelerinde bulundu.

 

SARI KAMIŞ ŞEHİTLERİNİ RAHMETLE ANIYORUZ

 

90 bin askerimizin donarak şehit olduğu Sarıkamış Harekatı’nın yıl dönümü olan 22 Aralık ile ilgili konuşan Başkan Hürriyet, “Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır, Toprak, eğer uğrunda ölen varsa vatandır” diyerek bu toprakları vatan kılma adına, çetin kış şartları altında, on binlercesi tek kurşun bile atamadan Sarıkamış’ta şehadet şerbeti içen yaklaşık 90 bin şehidimiz, aziz milletimizin gönlünde çok müstesna bir yere sahip olmuş ve bu kahramanlık vatana adana adanmış bir destan olarak tarihe geçmiştir. Bu vesileyle şehitlerimizi şahadete erişlerinin 105. Senesinde rahmet, minnet ve saygıyla anıyoruz” diyerek sözlerini sonlandırdı.