Hürriyet’ten Soylu’ya, “Madem tutmayacaktınız, neden polise 3600 sözünü söz verdiniz?”

By 11 Ocak 2019 Arşiv

CHP Kocaeli Milletvekili Hürriyet, polislerin 3600 ek gösterge talebini Plan ve Bütçe Komisyonu İçişleri Bakanlığı’nın görüşmeleri esnasında Bakan Soylu’ya iletti.

TBMM Başkanlık Divanı Katip üyesi ve CHP Kocaeli Milletvekili Fatma Kaplan Hürriyet, Meclis Plan Bütçe Komisyonu İç İşleri Bakanlığı görüşmelerinde polislerin kanayan yarası 3600 ek gösterge talepleri ve B grubu komiserlerin yaşadıklarını sıkıntıları, İç İşleri Bakanı Süleyman Soylu’ya iletti. Hürriyet “Madem tutmayacaktınız, neden söz verdiniz” diyerek Bakan’a sert çıktı.

3600 POLİSLERİ TEĞET GEÇİYOR

Polislerin her seçim dönemi 3600 ek gösterge vaadi ile kandırıldığını ifade eden CHP Milletvekili Fatma Kaplan Hürriyet, “Yıllar geçiyor, seçim dönemleri geçip gidiyor, ama polislere verilen sözler hep lafta kalıyor. Hep 3600 ek gösterge dedik, dedik, seçim bitti yine bu sözler unutuldu. Madem tutmayacaktınız, bu sözleri neden verdiniz? Ne yazık ki bu ek gösterge sözleri yine polisleri teğet geçti. Askere verilen haklar neden polislerden esirgeniyor? Fazla mesai haklarından da yine ses seda yok. Personel yetersizliği hâlâ sürüyor, 12/12 çalışıyorlar. Uyguladığınız bu üvey evlat muamelesi ne zaman son bulacak? Biliyorsunuz bir sürü intihar vakası var ve sürekli olarak artıyor. Daha kaç polisin intihar etmesi gerekiyor seslerini duyurabilmeleri için? Polislere 3600 ek göstergeyi ne zaman vereceksiniz? 12/12 çalışma sistemini değiştirecek misiniz? Polislerin eriyen maaşlarını iyileştirecek misiniz, yoksa polislerin yaşadığı sıkıntıları sadece seyredecek misiniz ya da bir şey yapacak mısınız?” sorularını iletti.

KOMİSERLER ARASINDAKİ AYRIMCILIK KALKACAK MI?

Konuşmasına B grubu komiserlerin Emniyet Teşkilatı içerisinde yaşadıkları sıkıntıyı aktararak konuşmasına devam eden CHP Kocaeli Milletvekili Fatma Kaplan Hürriyet, “B grubu komiserler çok dertli ve ayrımcılığa uğradıklarını, daha geç terfi ettiklerini, emirlerindeki komiser yardımcılarının daha önce rütbe alıp amirleri hâline geldiğini söylüyorlar. Amirler arasındaki bu eşitsiz uygulamayla yaşça küçük ve daha az tecrübelilerin amir olurken, aynı kurumda aynı işi yapan, farklı senelerde terfi alan iki grubun olmasının Anayasa’nın eşitlik ilkesine aykırı olduğunu düşünüyoruz. Ayrıca bu komiser arkadaşlarımız belirli bir gruba imtiyaz tanıyacak şekilde yapılan düzenlemenin değiştirilmesi gerektiğini söylüyorlar. Biz de onların sesini buradan duyurmak adına Teşkilat Kanunu 55’inci maddenin yarattığı mağduriyet konusunda ve teşkilat yapısında bir düzenleme yapacak mısınız diye merak ediyoruz” açıklamasında bulundu.