Hürriyet’ten mahallelere kreş ve gençlere yurt dışı eğitim desteği

By 23 Şubat 2019 Arşiv

İzmit’te faaliyet gösteren kadın sivil toplum kuruluşlarıyla bir araya gelen İzmit Belediyesi Başkan adayı Hürriyet, mahallelere kreş ve gençlere yurtdışı eğitimi desteği vereceğini söyledi.

Millet İttifakı İzmit Belediyesi Başkan Adayı Fatma Kaplan Hürriyet Kocaeli Yüksek Öğrenim Derneği’nde (KYÖD) kadın sivil toplum kuruluşlarının önde gelen isimleriyle kahvaltı organizasyonunda bir araya geldi. Programa STK’ların yanı sıra CHP İzmit ilçe Kadın Kolları Başkanı Birgül Gök, KYÖD Başkanı Didem Oral Turan da katıldı.

15 YILDIR BİR KREŞ AÇAMADILAR

Programda konuşan İzmit Belediyesi Başkan adayı Fatma Kaplan Hürriyet, İzmit Belediyesi’nin kurslarına katılan kadınların istihdama olan katkısının çok az olduğunu belirterek, “İzmek’te kadınlar öğrendikleriyle kalıyor. Maalesef istihdamına katkıları sağlanmıyor. Biz, İZMEK’leri geliştireceğiz ve istihdama katkı verir hale getireceğiz. Bu şekilde kadınların istihdamına yardımcı olmayı amaçlıyoruz. Belediye 15 yıldır bir tane kreş bile açamadı. Oysa çalışan ve çalışmak isteyen kadınların en büyük yardımcısı o kreşlerdir” dedi.

GENÇLERİ YURTDIŞINA GÖNDERECEĞİZ

Kadınların yanı sıra yerel yönetimlerde eğitimli gençlere de ihtiyaçlarının olduğunu dile getiren Belediye Başkanı adayı Hürriyet, “Gençlerimizi yerel yönetimler konusunda eğitmemiz gerekiyor. Bu bağlamda üretken olacağına inandığımız gençlerimizi yurtdışına eğitime göndereceğiz. Orada eğitimlerini tamamlayıp geldiklerine yerel yönetimler konusunda bilgi sahibi olacaklar” dedi. Sözlerine devam eden Hürriyet, “Bu kentte marka değer konusunda eksiklikler var. Oysa yetki ve para sorunları yok. Kaynakları iyi kullanmıyorlar. İnsanların hayatlarına karışmadan yönetmek, kentlilik bilincine en güzel örnektir. Ancak bu örneği yıllardır göremiyoruz” dedi.

MARKA KENT İZMİT SÖZÜ VERİYORUM

Kocaeli’nin kaynak yönünden bir sıkıntısı olmadığına da dikkat çeken Belediye Başkan adayı Hürriyet, “Kocaeli’nin bu kadar zengin kaynakları olmasına rağmen, üretim desteğini göremiyoruz. Talepler bizlere hep park yol çöp olarak geliyor. Ama ben size başka bir vizyon sunuyorum. Alt yapı kaldırım gibi şeyler zaten belediyelerin görevi. Biz sizlere marka kent İzmit sözü veriyorum. İzmit’in çehresini değiştirmeyi vaat ediyorum. Bu konudaki değişimi tek başıma ya da kafama göre değil bu kentin dinamikleriyle yapacağım” açıklamasında bulundu.