Hürriyet’ten Flormar işçisine destek, “Kadınlar isterse her şeyi yapar!”

By 11 Ocak 2019 Arşiv

Direnişlerinin 213. gününde olan Flormar işçisine dair mecliste basın açıklaması yapan CHP Kocaeli Milletvekili Hürriyet, “Kadınlar isterse her şeyi yapar. Onlar da istediklerini yapıp Flormar’a sendikayı sokacaklar, işlerini de geri alacaklar” dedi.

Bilindiği üzere Kocaeli Gebze Organize Sanayi Bölgesinde faaliyet gösteren Flormar’da 14 Mayıs günü 125 işçi sendikal mücadelede bulundukları için işlerinden atıldı. 213 gündür fabrika önünde direnişte olan Flormar işçisini meclise taşıyan TBMM Başkanlık Divanı Katip üyesi ve CHP Kocaeli Milletvekili Fatma Kaplan Hürriyet burada bir basın toplantısı gerçekleştirdi.

DEVLET İŞTEN ÇIKARILAN İŞÇİLERİ SEYREDİYOR

CHP Milletvekili Hürriyet yaptığı basın toplantısında Flormar fabrika yönetiminin işçileri teröristlikle suçladığını belirterek, “Flormar işçilerinin tek “suçu” sendikaya üye olmaktı. Yasal haklarını kullanıp Türk-İş’e bağlı Petrol-İş sendikasına üye oldular, sendika işyerinde toplu sözleşme imzalama yetkisini aldı. Ama sendikanın yetki aldığını öğrenen patron işçi kıyımına başladı. Flormar işyerinde insanlık suçu işleniyor. İşçiler orada onuru, geleceği, emeği için mücadele ediyor. Devlet bir yandan sendikalı olmayı yasal kılıyor, bir yandan sendika nedeniyle işten çıkarılan işçileri seyrediyor. İşçiler bu haksızlığı elbette görüyorlar ve buna öfkeleniyorlar” dedi.

İŞSİZLİK MAAŞI BİLE ALAMIYORLAR

Flormar fabrikasında yaşananları da anlatan Milletvekili Hürriyet, “Yıllarca asgari ücretle günde en az on saat çalıştırılmışlar. Ne saat ücretlerine zam, ne fazla mesai, ne de gece vardiyası farkı. İşe makine operatörü olarak girseler bile kazan temizlemek dahil her işi yapmaya zorlanmış, iş kazası geçirdiklerinde hastaneye bile götürülmemişler. Zam istemek için utana sıkıla müdürün karşısına çıktıklarında müdür gülerek “50 liranın hesabını mı yapıyorsunuz?” diye dalga geçmiş. Bütün bunlar canlarına tak eden kadınlar örgütlenme sürecinin sonunda yasal çoğunluğu sağlayarak sendikal yetki hakkını elde etti. İşveren sendikalı işçilerin işine, tazminat ödemeden, işsizlik maaşı almalarının bile yolunu tıkayarak son verdi” dedi.

DİRENİŞİN SICAKLIĞIYLA ISINIYORLAR

Flormar yönetiminin keyfi iş çıkarmaları OHAL döneminde yaptığına da dikkat çeken Milletvekili Hürriyet, “OHAL’in sermaye tarafından da nasıl sopa olarak kullanıldığını bir kez daha Flormar’da gördük. OHAL bitti ancak baskısı bitmedi. İşçi kardeşlerimiz orada çevik kuvvet otobüsü eşliğinde direnişlerini sürdürüyorlar. İlk olarak işçilerin fabrika önünde ses aracından anons ve müzik yayını yapılması yasaklanmıştı. Bu da yetmedi işçilerin soba yakması ve çadır kurması geçtiğimiz haftalarda kaymakamlık tarafından yasaklandı. Flormar’da soba yakma yasağı direniş ateşini daha da harladı. Flormar direnişçileri kara kışın ayazında; insanlık dışı uygulamalara, baskılara karşı direnişin ve dayanışmanın sıcaklığıyla ısınıyorlar” dedi.

FLORMAR DEĞİL DİRENİŞ GÜZELLEŞTİRİR

Flormar direnişinin Türkiye’ye büyük bir umut verdiğinin de altını önemle çizen Milletvekili Hürriyet, “OHAL koşulları altında başlattıkları ve işverenin tüm baskı ve zorbalıklarına rağmen yılmadan devam ettirdikleri direniş hepimize, tüm Türkiye’ye büyük bir umut veriyor.Flormar’da hukuk mücadelesi var, insanlık mücadelesi var, demokrasi mücadelesi var, sınıf mücadelesi var. Flormar’ın reklamı bilmem bilir misiniz, ‘Kadınlar isterse her şeyi yapar’ diye. Onlar da istediklerini yapıp Flormar’a sendikayı sokacaklar, işlerini de geri alacaklar! Flomar işçilerinin de dediği ve dillere pelesenk ettikleri gibi Flormar değil direniş güzelleştirir” açıklamasında bulundu.