Hürriyet’ten Bakan’a sitem; “İzmitlileri zehirlemeye kararlı mısınız?”

By 11 Ocak 2019 Arşiv

CHP Milletvekili Hürriyet; Meclis Plan Bütçe Komisyonunda Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’a İzmit’e yapılması planlanan çöp fabrikasıyla ilgili bilgi verdi

TBMM Başkanlık Divanı Kâtip üyesi ve CHP Kocaeli Milletvekili Fatma Kaplan Hürriyet Plan Bütçe Komisyonu’nda, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’a, İzmit’e yapılması planlanan çöp fabrikasıyla ilgili sorularını yönelterek, “Bu çöp fabrikasıyla İzmit’i ve İzmitlileri zehirlemeye kararlı mısınız?” dedi.

YENİDEN AĞAÇ DİKERİZ DİYEREK ORMAN OLUŞMUYOR

Plan Bütçe Komisyonu’nda konuşan CHP Milletvekili Fatma Kaplan Hürriyet, Kocaeli’de yapımı gündemde olan çöp fabrikasının durumu hakkında bilgi verdi. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin planladığı çöp tesisinin kentte huzursuzluk yaratığını belirterek, “İzmit Umuttepe dediğimiz bir ormanlık alana yapılmak isteniyor, depo alanıyla birlikte yapılacak. Burada bu çöp yakma tesisi nedeniyle yaklaşık 10 binin üzerinde ağaç kesilecek. Tabii, bir sürü açıklama yapılıyor, ‘Yeniden ağaç dikeriz’ falan filan ama yok edilen ormanlar takdir edersiniz ki öyle kolay kurulmuyor. Bu bölge Kocaeli’nin son kalan akciğerleri ve ne yazık ki bu tesisle birlikte bu akciğerlere ciddi bir hançer vurulacak. Bizim başka yeşil alanımız da yok. Bu bölgenin arka tarafında su kaynakları, İSKİ’nin su havzaları, ayrıca Çenederesi’nin kaynakları var. Altında yaşayan canlı bir organizma topluluğu var. Tüm doğa ve ekosistemi kendi elimizle yok etmiş olacağız” dedi.

İNSANLARA İNAT YAPACAK MISINIZ?

Çöp fabrikası için yapılan ÇED toplantısının da yeterli olmadığına dikkat çeken Milletvekili Hürriyet, yapımı planlanan çöp fabrikasının yakınlarında köy yerleşimlerinin de olduğunu ve ilk etapta o köylerin etkileneceğini söyledi. Hürriyet, “Bir ÇED toplantısı yapıldı, inanın evlere şenlik bir ÇED toplantısı oldu. Bu bölge ayrıca kente doğru esen hâkim rüzgârların güzergâhında. Tesisin hemen yakınında Umuttepe Üniversite Hastanesi bulunuyor ve şimdi büyük bir şehir hastanesi yapılıyor yine çok yakın bir bölgede. Köy yerleşim alanları var yine burada ve depolama alanı yapılmak isteniyor burada. Bu depolama alanı resmen çevre cinayetidir. Tüm İzmitlilerin, sivil toplum örgütlerinin, odaların, çevre örgütlerinin itirazlarına rağmen, inatla, halka rağmen bu çöp fabrikasını yapacak mısınız? İzmit’i ve İzmitlileri zehirlemeye kararlı mısınız? Kocaeli için yapacağınız kanser vakalarını artırmak mıdır, yoksa azaltmak mı?” açıklamasında bulundu.