Hürriyet, “Kadrosuz usta öğreticilerin sesini duyun”

By 11 Ocak 2019 Arşiv

CHP Kocaeli Milletvekili Hürriyet mecliste yaptığı basın açıklamasında usta öğreticilerin sorunlarını dile getirdi.

TBMM Başkanlık Divanı Katip üyesi ve CHP Kocaeli Milletvekili Fatma Kaplan Hürriyet mecliste gerçekleştirdiği basın açıklamasında usta öğreticileri gündeme getirdi.Hürriyet yaptığı açıklamada, usta öğreticilere kadro imkanı veren kanun teklifini hatırlatarak, bir an önce yasal düzenlemelerin yapılması gerektiğini dile getirdi.

NE MEMUR NE DE İŞÇİ SAYILIYORLAR

Milletvekili Hürriyet yaptığı basın açıklamasında Türkiye’nin her ilinde görev yapan usta öğreticileri, Milli Eğitim Bakanlığının memur, Çalışma Bakanlığı’nın ise işçi olarak görmediğini belirtti. Hürriyet devam ederek, “Giyim, bilgisayar, el sanatları, makine nakışları, halk oyunları gibi branşlarda uygulamalı meslek eğitimi veren kadrosuz usta öğreticiler kadro beklemeye devam ediyor. Hiçbir iş güvencesi, kıdem tazminatı gibi hakları olmayan usta öğreticiler kadrolular gibi özlük haklarını çoktan hak etmiş durumdalar. Usta öğretici olarak kadrosuz görev yapan binlerce eğitimci; iş güvenceleri, kıdem tazminatı hakları, sosyal güvenceleri yok ve çok düşük ücretlerle çalıştırılıyor” dedi.

KANUN TEKLİFİ DEĞERLENDİRİLMELİ

Kadrosuz usta öğreticilerin kıdem tazminatı hakkı olmadığını da dile getiren Milletvekili Hürriyet, “Yaygın eğitim kurumları yönetmeliğine göre usta öğreticiler bir yılda 11 aydan fazla çalışmadıkları için kıdem tazminatından da yararlanamamaktadır. Usta öğreticilere ödenen ücretlerin destekleme ve yetiştirme kurslarında olduğu gibi ders saati ücretinin iki katı şeklinde ödenmesi kadrolu öğretmenleri ve kadrolu usta öğreticilere verilen özlük haklarından yararlanmaları için yasal düzenlemelerin yapılması gerekmektedir. Bir an önce bu teklifin değerlendirilmesi gerektiğini ve bu konudaki mağduriyetin sonlandırılmasını istiyoruz” açıklamasında bulundu.