Hürriyet: İzmit kesinlikle CHP’nin olacak

By 25 Aralık 2018 Arşiv

CHP İzmit Belediye Başkan Adayı Fatma Kaplan Hürriyet, gazetemizi ziyaret ederek seçim çalışmaları hakkında bilgi verdi. İzmit’in Hürriyet’i olmak istiyorum diyen Hürriyet, “Bana oy verirlerse iyi ki oy vermişim diyecekler. Bu kenti severek yönetmek istiyoruz. Daha iyisinin mümkün olduğunu görecekler. İzmit’i gülümsetmeye geleceğiz” dedi.

31 Mart 2019’da yapılacak yerel seçimlerde CHP’nin İzmit Belediye Başkan Adayı olan Fatma Kaplan Hürriyet gazetemizi ziyaret ederek seçim çalışmaları hakkında bilgi verdi. Hürriyet’e ziyarette İzmit İlçe Başkanı Hakan Çakar, İlçe Kadın Kolları Başkanı Birgül Gök, İlçe Gençlik Kolları Başkanı Engin Akbulut, İzmit Belediyesi CHP Grup Başkanvekili Veli Beyaztaş ve İzmit ilçe Gençlik Kolları eski Başkanı Mehdi Kaan Günan eşlik etti.

İZMİT KESİNLİKLE CHP’NİN OLACAK

Gerçekleşen ziyarette İzmit’in Hürriyet’i olmak istediğini belirten İzmit Belediye Başkan Adayı Fatma Kaplan Hürriyet, “Bana oy verirlerse iyi ki oy vermişim diyecekler. Bu kenti severek yönetmek istiyoruz. Daha iyisinin mümkün olduğunu görecekler. İzmit’i gülümsetmeye geleceğiz” dedi. Durmadan çalışacağının altını çizen Hürriyet, 15 yıl sonra İzmit’in kesinlikle CHP’nin olacağını söyledi.

 

Siyasete nasıl başladınız?

Avukat olduğumda küçük küçük komisyonlarda çalıştım. 2005-2006 yıllarında yavaş yavaş siyasette yer aldım. Sefa beyin il başkanı ve büyükşehir adayı olduğu dönemlerde kadın kollarında, mahalle temsilciliğinde, komisyonlarda, yönetimde görevliydim. 2014 yılına kadar hiçbir yere aday olmadım. İlk adaylığım 2014 İzmit belediye başkan adaylığımdı. Biraz kısmet bunlar, doğru zamanda doğru hamleler olmalı. Bir fırsat doğar ve o fırsatı değerlendirmek çok önemli.

CHP’nin iki belediye başkan aday adayı ile görüştünüz mü?

İki aday adayıyla da görüştüm. Cengiz bey de zaten karşılamadaydı. Herkesin huzurunda kendisine teşekkür ettim. Parti adına sorumluluk almış, bu kıymetli bir durum. Cengiz bey büyük bir olgunlukla karşılık verdi. Bundan sonra ayrışmadan yine hep birlikte çalışacağız.

İZMİT KESİNLİKLE CHP’NİN OLACAK

15 yıl sonra İzmit kesinlikle CHP’nin olacak. Bu konuda çok netim ve çok inanıyorum. Dün ilçe yönetim kuruluyla toplantı yaptım. Önce SKM kuracağız. Kentte önemli ir karşılığı olan insanları seçeceğiz. Seçim kampanyasında profesyonel olarak çalışacağız. Gönüllülük esasıyla bir yere kadar biz ciddi bir şekilde çalışacağız. Riskli bölgelerde özellikle vekil olmadan olmayacak bölgelerde vekiller aday oldu. Bir de Kahramanmaraş’ta bir vekil aday olacak.

KENTİN HÜRRİYET’İ OLMAK İSTİYORUM

İlk olarak Leyla Atakan’ın kabrini ziyaret etmemiz, aslında tüm kadınlara bir mesajımızdı. Bu kente kadın eli değmeli. Leyla hanım kısa bir dönem olmasına rağmen hala adı konuşulan bir siyasi figür. Bu kıymetli bir şey. İnsanlar bana ikinci Leyla Atakan diyor, Leyla Atakanlar kolay olunmuyor 40 fırın ekmek yemek gerekiyor. Daha çok uzun yollarımız var. Leyla Atakan çok kıymetli ama ben kentin Hürriyet’i olmak isterim. Leyla hanım gibi güzelliklerle anılmak isterim. İnşallah alacağımız zafer ve sonrasında doğru yönetim ile ayrı bir kalite katmak nasip olsun.

Meclis üyeliği için İYİ Parti’den de aday olacak mı?

Meclis üyeleri oluştururken sayı henüz belirlenmedi ama mutlaka İYİ Parti’ye de yer vereceğiz. İYİ Parti’deki yetkililerin destekleri bizim için çok kıymetli. Bunu siyasi çıkar için yapmıyorlar. İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener ile de görüştüm ve bana ‘Kazanman için elimden ne geliyorsa yapacağım’ dedi. Kendisiyle zaten abla kardeş gibiyiz. Aynı şekilde yönetici arkadaşlar da dedi. Mesele burada sayı değil, mesele nitelik. Hep birlikte kaliteli isimlerle meclis tablosu oluşturacağız. İYİ Partliler de bize destek olacak.

İZMİT’TE AYRIMCILIĞIN BİTMESİ LAZIM

İzmit’in öncelikle ayrımcılığının bitmesi lazım. Genel siyaset yerele de yansıyor. Ben insanlara partisine, görüşüne bakmadan hizmet etmeye çalıştım. Aynı şekilde başkanlıkta da düşünüyorum. Öncelikle doğru hizmet. Herkesin istediği yaşam alanını kurmak lazım. Proje olarak kentin ihtiyaçlarına göre elimden geleni yapacağım. Kentin trafik sorunu, kentsel dönüşüm problemleri var Bunlara akılcı bir şekilde çözüm ulaştıracağız.

PAZARCI VEKİL DİYORLAR

Pazarcılarla ciddi bir şekilde samimi oldum. İlk gittiğim zaman soğuktular, önyargılıydılar. İnat ettim ben pazarcılarla ciddi bir ilişki kuracağım diye. Seçim yoktu o zaman saydım pazara 20 kez gittim. Sonra bana pazarcı vekil demeye başladılar. En çok bana pazarcılar baskı yaptı. Abla aday ol oy vereceğiz diyor. İnatlaşarak, insanlara dokunarak, halini hatırını sordum, dertlerini çözmeye çalıştım.

İZMİT’İN YÜZDE 70’İNİ ZATEN GEZDİM

CHP’ye karşı ciddi bir önyargı var o yüzden bizler 1-2 kere gittiğimizde hemen oy alamıyoruz. Bizlerin sık sık gitmesi gerekiyor. Biz iktidar değiliz. Zaman konusu en büyük problemimiz. Bir şeyi isterseniz, samimiyetle insanlara yaklaştığınızda sonuca ulaşırsınız. Ben seçim olmadan önce de sahadaydım. İzmit’in yüzde 60-70’ni ciddi bir şekilde zaten gezdim. Gittiğim yerlere defalarca gideceğim.

ŞIMARIKLIĞA KAPILMAMAK LAZIM

Ben bu kentte tam anlamıyla yaşıyorum. Pazara gidiyorum, maça gidiyorum. Maçta sıra beklerken arkadaşlar siz hiç sıra bekleyen vekil gördünüz mü diye konuşuyorlar. Ben de aradığınız vekile ulaşılamıyor ben sizin ablanızım diyorum. Ben önceden de fileyle pazara gidiyordum şimdi de gezeceğim. Benim bunlar hayatımın gerçekleri. Ben kentte yaşıyorum. İlk gün çok güzel bir karşılama oldu çok kalabalıktı teşekkür ediyorum ama bunu şımarıklığına da kapılmamak lazım.

ALTERNATİF OLARAK BİZE YÖNLENİYORLAR

İnsanların cebine dokunan yanlış ekonomik kararlar, kentte alınmayan yapılmayan projeler, yerelde ve genelde iktidarın vatandaşa kulak vermemesi durumu var. Kocaeli’nin kimliği yok. Emek, işçi yoğunluğu olan bir kent ama işçi kenti diyemiyoruz. Bir körfez kent ama denizinden yararlanamıyorsunuz. Tarihi bir kent ama bir farkındalık yaratamıyorsunuz. Sağlık turizmi bile geliştirilebilir ama o da yapılmıyor. Günlük projeler yapılıyor. Kenti rahatlatacak daha büyük projelere ihtiyaç var. Artık vatandaş da bunun farkında ve alternatif olarak bize yöneliyorlar.

İzmit halkına mesajınız nedir?

Bana oy verirlerse iyi ki oy vermişim diyecekler. Çok iyi niyetle, huzur içinde bu kenti yöneteceğim. Bize güvensinler. Bu kenti severek yönetmek istiyoruz. Herkesten destek bekliyoruz. Daha iyisinin mümkün olduğunu görecekler. 3 dönemdir elimizde bir belediye yok. Kendimizi gösterme fırsatımız olmadı. Gülümse İzmit Hürriyet, geliyor. Benim sloganımı vatandaş kendi oluşturdu. O yüzden İzmit’i gülümsetmeye geleceğiz.

AKP VE MHP’Lİ AMA OYUNU BANA VERECEK

Parti içinde de birçok kesimi bir araya getirebiliyorum. Bu dönem öyle bir avantajımız olacak. Parti dışındaki seçmende de birleştirici gücümüz var. Arabayla şehir içinde dolaşırken bir araba durdu ve kurt işareti yaparak oyumu sana vereceğim dedi. AKP’liler bile “Artık yeter bu kadar çok ayrımcılıktan, iktidar şımarıklığından, güç zehirlenmesinden bıktık diyorlar. Bu çok güzel bir duygu. İnsanlar bu duyguları artık özledi. Kimseyi ayrıştırmadan, herkesi benimseyeceğiz.

VATANDAŞIN SORUNUNU BİLİYORUZ

1 hafta boyunca değerlendirme toplantıları yapacağız. İlk olarak SKM kurulacak. Eski il, ilçe başkanlarımız, eski milletvekillerimiz ile bir araya geleceğiz, istişareler yapacağız ve seçim stratejisi belirleyeceğiz. Vatandaşın sorununu biliyoruz. Esnafın, çiftçinin derdini çok iyi biliyoruz. Elimden geldiğince vatandaş ile yakından ilgileneceğim. Vatandaşın sorunu var, bu sorunu kim çıkartırsa çıkartsın yanlış, yanlıştır.

FATMA KAPLAN HÜRRİYET KİMDİR?

Tekirdağ / Çerkezköy – 1982, Şaban, Nutfiye. Avukat; KocaeliÜniversitesi Hukuk Fakültesini bitirdi. Serbest avukat olarak çalıştı. 25 ve 26. Dönemde Kocaeli Milletvekili seçildi. Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu ve Anayasa Komisyonu Üyesi oldu. 26. Dönemde TBMM Başkanlık Divanı Kâtip Üyeliği yaptı. İyi düzeyde İngilizce bilen Kaplan Hürriyet, evli ve 1 çocuk annesidir.