Hürriyet, “İşsizlik fonu değil teşvik fonu”

By 11 Ocak 2019 Arşiv

CHP Kocaeli Milletvekili Hürriyet; Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı bütçe toplantısında yaptığı konuşmada işsizlik fonu hakkında yaptığı konuşmada, “İşsizlik Fonu, teşvik fonu hâline geldi” dedi

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı bütçe toplantısından konuşan TBMM Başkanlık Divanı Katip üyesi ve CHP Kocaeli Milletvekili Fatma Kaplan Hürriyet, Bakan Zehra Zümrüt Selçuk’a, “İşsizlik sürekli artarken bu fonun işsizler için etkin kullanılmamasını, işsizlerden daha çok sermayeye can simidi yapılmasına ne zaman dur diyeceksiniz?”

İŞSİZLERDEN ÇOK SERMAYEYE CAN SİMİDİ YAPILDI

Komisyon toplantısında konuşan CHP Kocaeli Milletvekili Hürriyet, “Kriz dönemlerinde özellikle işsizlik oranlarının hızla arttığını görüyoruz. Ama bu işsizlerin fondan yararlanma oranları ve koşullarına baktığımızda bu fonun etkin kullanılmadığını görüyoruz. İşsizlik sürekli artarken bu fonun işsizler için etkin kullanılmamasını, işsizlerden daha çok sermayeye can simidi yapılmasına ne zaman dur diyeceksiniz? Çünkü bu fon talan edildi, amacı değiştirildi, İŞKUR çalışanlarının maaşı bile bu fondan ödendi. Patronların kullandığı teşvik fonları artarken işçilere ayrılan pay azaldı yani 2 lirası işçiye, 4 lirası işverenlere. Âdeta bir İşsizlik Fonu değil teşvik fonu hâline geldi. Vergi bile alındı bu fonlardan” dedi.

İŞSİZLİK FONU YENİ İŞSİZLERE YETECEK Mİ?

İşsizlik fonunun kullanımında sendikaların yok sayıldığını da sözlerine ekleyen Hürriyet, “Fonun kullanımında sendikalar yok sayıldı. Hazineye kaynak aktarıldı. Seçim rüşveti olarak kullanıldı. Şimdi, sormak istiyorum: Bu fondan çeşitli yollarla alınan paranın tam olarak nerede kullanıldığını ne zaman açıklayacaksınız? İşsizin parası kimlere gitmiştir? Bunları ne zaman açıklayacaksınız? “Şu anda kriz var, işsizlerin sayısı sürekli artıyor, bu İşsizlik Fonu yeni işsizlere yetecek mi acaba?” diye de sormadan edemiyorum. “Yüz yirmi gün prim şartı bu İşsizlik Fonu kullanımı şartında kaldırılacak mıdır?” diye buradan özellikle sormak istiyorum” açıklamasında bulundu.