Hürriyet, “Gebze’yi unutmayacağız!”

By 11 Ocak 2019 Arşiv

Geçtiğimiz hafta Gebze’de yaşanan viyadük çökmesi ile ilgili mecliste basın toplantısı düzenleyen Milletvekili Hürriyet, “Bu işin peşini bırakmayacağız” dedi

TBMM Başkanlık Divan Katip üyesi ve CHP Kocaeli Milletvekili Hürriyet, Gebze’de geçtiğimi hafta meydana gelen viyadük çökmesi ile ilgili mecliste düzenlediği basın toplantısında, “Teknik heyetlerin yapacağı incelemeleri ve vereceği raporları takip edeceğiz. Birileri, bir şeyler ört bas etmeye çalışıyor. Bunun takipçisi olacağız ve peşini bırakmayacağız” açıklamasında bulundu.

VİYADÜK KAZASI DEĞİL, İŞÇİ CİNAYETİ

Geçtiğimiz hafta Gebze’de meydana gelen ve 3 işçinin ölümüyle sonuçlanan viyadük çökmesi ile ilgili olarak mecliste basın toplantısı düzenleyen CHP Kocaeli Milletvekili Hürriyet, Kuzey Marmara Otoyolu inşaatında yaşanan olayın basında yer aldığı gibi viyadük faciası değil, işçi cinayeti olduğunu dile getirdi. Yaşanan acı olayın medyada viyadük kazası, beton ölümü, ya da iş kazası gibi tanımlamalarla haberleştirildiğini dile getiren Milletvekili Hürriyet, “İnsan algısında; İnşaat sektöründeki ölümlü olayların bu işin fıtratında varmış, beton işi yapan, inşaat işi yapanlar zaten ölümle burun buruna yaşıyor gibi bir anlam ortaya çıkıyor. Bu yüzden bunun iş kazası veya viyadük faciası olmadığını, düpedüz işçi cinayeti olduğunun bilinmesinde fayda var” dedi.

BİLİME İHANET, İNSAN CANINA İHANETTİR

Yaşanan viyadük çökmesi olayını anlatan Milletvekili Hürriyet, dökülen betonun kuruma süresinin hesaplanamamasından dolayı gerçekleştiğini dile getirerek, “Bilime, mantığa aykırı bir şekilde, bir an önce bitirilmek istenmesinden doğan insan hayatına mal olan bir hata meydana geldi. İşçilerle yaptığımız görüşmeler sonucunda gece saat 3’e kadar çalıştırılıp sabah 8’de tekrar mesaiye başlatıldıklarını öğrendik. İşin hızlandırılmasına dair bir talimat olduğundan bahsettiler. Burada bu hava koşulları hesaba katılmadan biran önce bitireceğim kaygısıyla işin bilimsel tarafı ihmal edilerek yapıldığında bunun bedelini işçiler ödüyor. Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu da olaydan hemen sonra ‘Çok hızlı giden bir inşaattı’ diyerek ne kadar haklı olduğumuzu göstermiş oldu.

YA YOLLARDA ÖLÜYORUZ YA YOL YAPARKEN ÖLÜYORUZ

Gelişmiş ülkelerin mega projelerinde hiç insanın ölmemesiyle övündüklerine dikkat çeken Milletvekili Hürriyet, “Ama biz her bir projede daha çok insan ölümüne seyirci kalarak, o projelerin bitmesini izliyoruz. Biliyorsunuz ki aynı durum Yeni İstanbul Havaalanında da karşımıza çıktı. Orada da Bakanlığa göre 27 işçinin hayatını kaybettiği söylense de, bizler daha çok işçinin yaşamını yitirdiğini biliyoruz. Projelere verilen ‘Mega Önem’ maalesef o projelerde çalışan işçilerin hayatı için verilmiyor. Ya yollarda ölüyoruz ya yol yaparken ölüyoruz. Yaşamı kutsayan yok. Taziye yayınlayan sorumsuz sorumlu çok. İstifa yok. Bu ülkenin kaymağını hazine garantili devlet ihalelerini alıp taşeron işçi çalıştıran, iş güvenliği umurunda olmayan, zenginliklerini ölü işçi bedenlerinin üzerine kuran müteahhitler yiyor, öyle Cumhurbaşkanının dediği gibi Çankaya’da, Beşiktaş’ta, Şişli ya da İzmir’de oturanlar değil” dedi.

PASTANIN KAYMAĞINI YİYENLERİ KORUMAK İÇİN YAYIN YASAĞI

Olayın akabinde çıkarılan yayın yasağına da tepki gösteren Milletvekili Hürriyet, “Daha cenazeler çıkarılmadan, jet hızıyla bir yayın yasağı geldi. Ülkemizde yayın yasağının bir kriteri kalmadı. Birilerinin çıkarına uymayan her olaydan sonra keyfi olarak bir yayın yasağı çıkartılabiliyor. Yayın yasağının gerekçesine baktığımız zaman; toplum sağlığının ve ahlakının zedelenmemesi, kamuoyunun yanlış bilgilendirilmemesi ve çalışmaların sekteye uğramaması için deniliyor. Ama bu olayda görüyoruz ki; bütün bunların birer kılıf uydurma çabası olduğunu görüyoruz.Kuzey Marmara Otoyolu’nun projelendirme ve anahtar teslimi yapım işlerini Kalyon – Cengiz – Limak – Kolin – RSY – PAK firmaları yapıyor. Edepsizlikleriyle tanıdığınız Cengiz İnşaat’ın sahibi Mehmet Cengiz. Pastanın kaynağını yiyenlerin kim olduğu ve kaymağı nasıl yediği belli olmasın diye hakkında yayın yasağı getirildiğini görüyoruz” dedi.

SORUMSUZLUĞUN PEŞİNDEYİZ

CHP olarak yaşanan hayati sorumsuzluğun peşini bırakmayacaklarını dile getiren Hürriyet, “İş kazalarının pek çoğu ihmalden kaynaklanıyor. Özellikle burada olduğu gibi bir işi acele yapmaya çalışırsanız hatalar peşi sıra gelir. Gerekli tedbirlerin alınıp alınmadığın, işin kalitesinin test edilmediği konularda hata oluşur. Eğer 3 işçi bu betonun çökmesinden dolayı hayatını kaybediyor, bir işçimiz yaralanıyorsa, bu konulardan sorumlu olanların, ayrımsız olarak hesap vermesi gerekmektedir. Bizler de Cumhuriyet Halk Partisi olarak bu hayati sorumsuzluğun peşinde olacağız. Teknik heyetlerin yapacağı incelemeleri ve vereceği raporları takip edeceğiz. Birileri, bir şeyler ört bas etmeye çalışıyor. Bunun takipçisi olacağız ve peşini bırakmayacağız” açıklamasında bulundu.