CHP’li Hürriyet’ten usta öğreticilere kadro teklifi

By 11 Ocak 2019 Arşiv

CHP Kocaeli Milletvekili Hürriyet, Halk Eğitim Merkezleri’nde kısmi zamanlı olarak çalışan kadrosuz usta öğreticilere kadro verilmesini öneren kanun teklifini meclise sundu.

TBMM Başkanlık Divanı Kâtip üyesi ve CHP Kocaeli Milletvekili Fatma Kaplan Hürriyet Halk Eğitim Merkezleri’nde görev yapan usta öğreticileri ilgilendiren kanun teklifini meclise sundu. Teklif yasalaşırsa kadrosuz tüm usta öğreticiler kadroya geçecek.

USTA ÖĞRETİCİLER KADROLU OLACAK!

Son yıllarda çoğunluğu ön lisans ve lisans mezunlarından oluşan on binlerce ‘Kadrosuz Usta Öğretici’ kadro bekliyor. Türkiye genelindeki Halk Eğitim Merkezlerinde tahmini sadece 600 olan kadrolu usta öğreticilerin yanı sıra on binlerce kadrosuz usta öğretici görev yapmakta. CHP Kocaeli Milletvekili Hürriyet’in teklifi yasalaşırsa, usta öğreticilerin kadro sorunu tamamen çözülecek. Teklifin gerekçesinde “Millî Eğitim Bakanlığının memur olarak görmediği, Çalışma Bakanlığının işçi olarak görmediği giyim, bilgisayar, el sanatları, makine nakışları, halk oyunları gibi branşlarda uygulamalı meslek eğitimi veren kadrosuz usta öğreticiler kadro beklemeye devam ediyor” açıklamasında bulundu.

SOSYAL GÜVENCELERİ, KIDEM TAZMİNATI OLMALI

Hürriyet yaptığı açıklamada; “Hiçbir iş güvencesi, kıdem tazminatı gibi hakları olmayan usta öğreticiler kadrolular gibi özlük haklarını çoktan hak etmiş durumdalar. Usta öğretici olarak kadrosuz görev yapan binlerce eğitimci; iş güvenceleri, kıdem tazminatı hakları, sosyal güvenceleri yok ve çok düşük ücretlerle çalıştırılıyor” diyerek usta öğreticilerin sorunlarının çözümüne yönelik adımlar atılması sağlanması gerektiğini söyledi.