Cengiz İnşaat’a var EYT’lilere yok!

By 11 Ocak 2019 Arşiv

Mecliste düzenlediği basın toplantısında emeklilikte yaşa takılanların sorunlarını gündemine alan Milletvekili Hürriyet, “Cengiz İnşaat’a var EYT’lilere yok” dedi.

Mecliste basın toplantısı düzenleyen TBMM Başkanlık Divanı Katip üyesi ve CHP Kocaeli Milletvekili Fatma Kaplan Hürriyet, yıllardır sorunlarına çözüm arayan emeklilikte yaşa takılanların mağduriyetini dile getirdi. Toplantıda konuşan Milletvekili Hürriyet, “Şatafata, para ve kaynak bulan, hükümet ne hikmetse emeklilikte yaşa takılanları umursamıyor” açıklamasında bulundu.

EMEKLİLİK KOŞULLARI YENİDEN DÜZENLENMELİ

Mecliste düzenlediği basın toplantısında konuşan CHP Kocaeli Milletvekili Hürriyet, “Çalışma yaşamına girdiğinde 20-25 yıl sigortalılık süresini ve gerekli prim gün sayısını doldurduğunda emekliliğe hak kazanacağını düşünen milyonlarca yurttaş, bir anda yaş koşulu ile karşı karşıya kaldı. Bunun adı hak gaspıdır. Ancak iktidar partisinin sürekli olarak sanki bu insanları fırsatçıymış gibi göstermesini de anlayabilmiş değiliz. Emeklilik koşulları tüm yurttaşlar için yeniden düzenlenmelidir. 1999 yılında yapılan değişiklikle emeklilik yaşı önce 58-60’a, 2006 yılında yapılan değişiklikle de kademeli olarak 65’e yükseltilmiş, emeklilik için gereken prim gün sayıları artırılmıştır. Emeklilik yaşının kademeli artışına derhal son verilmesi gerekmektedir” dedi.

EYT DERNEĞİ’NE SELAM OLSUN

Yasaların idamda dahi geriye işletilmediğini ancak, emeklilikte yaşa takılan insanlara karşı işletildiğini belirten Hürriyet, “İdamda bile geriye işletilmeyen yasalar emeklilikte yaşa takılan insanlara karşı işletildi ve bunun sonucunda da binlerce insan mağdur oldu. Emeklilikte Yaşa Takılanlar Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği, gasp edilen haklarının iadesi için il il dolaşıyor, toplantılar tertipliyor. Bu kapsamda geçtiğimiz günler İzmit’te de geçtiğimiz günlerde bir toplantı gerçekleştirildi. Kocaelili yüzlerce insan bu toplantıya katıldı. Toplantıda konuşan Dernek Başkanı Gönül Boran Özüpak sadece ve sadece kazanılmış haklarını istediklerini söyledi. Haklarını alana kadar da şehir şehir örgütlenmeye devam edecek bu insanlar. Hakları için mücadele eden tüm yurttaşlarımıza buradan selam olsun. Biz de onların sesine ses olmak, gücüne güç katmak adına, haklı taleplerini her fırsatta burada dile getireceğiz” dedi.

AKP VE MHP’YE TAKILAN EYT’LİLER

Açıklamasına devam eden Milletvekili Hürriyeti, “Yandaş müteahhitlere, millete küfür eden Cengiz İnşaat gibilere, şatafata, israfa para ve kaynak bulan, zengini daha da zengin eden bu hükümet ne hikmetse emeklilikte yaşa takılanlara, taşeronlara, 3600 ek göstergeyi bekleyenlere, işçiye, çiftçiye, emekliye gelince ne yazık ki para bulamıyor. İktidarın istediği herkese var da, bu insanların haklı taleplerine gelince para yok deniyor. Bu insanlar kendi ülkelerinde Suriyeliler kadar değer görmüyor. Suriyelilere milyon dolarlar, yazlık ve kışlık saraylara, milletin geçmediği köprülere milyon dolarlar harcanırken bu insanlara geldiğinde para yok deniyor. Aslında bu ülkenin kaynağı o kadar çok ki. Adil dağıtılıp, adil paylaşılmış olsa, emin olun herkese ve her şeye yeter. Ama o adaletin ülkemizde kırıntısı bile yok. Erken emeklilik değil, hakkı olanı isteyen ama AKP ve MHP’ye takılan EYT’liler için bir kez daha buradan bütün partilere sesleniyorum; Edirne’den Kars’a, Dünya’dan Mars’a çıksın artık bu yasa!” diyerek sözlerine son verdi.