BAŞKAN HÜRRİYET İLE DEDE OCAĞINDA SICAK BULUŞMA

By 30 Ekim 2020 Genel

İzmit Belediyesi, Hulusi Kentmen’in evini sanat evine dönüştürülmesi adına restorasyon çalışmalarını sürdürürken torunu Melek Kentmen, Başkan Hürriyet ile birlikte dede ocağını ziyaret etmek amacıyla İzmit’e geldi

Sanat dolu bir kent adına çalışmalarını sürdüren İzmit Belediye Başkanı Av. Fatma Kaplan Hürriyet, Yeşilçam’ın unutulmaz aktörü Hulusi Kentmen’in evini restore ediyor. Bu kapsamda yürütülen çalışmalar adına teşekkür etmek ve dede ocağını ziyaret etmek isteyen Hulusi Kentmen’in torunu Melek Kentmen ise İzmit’e ziyarete geldi. Gerçekleştirilen basın toplantısına İstanbul Adalar Rotary Kulubü Temsilcisi Geçmiş Dönem Başkanı Ayhan Kutlu, Kent Konseyi Başkanı Hüseyin Erol, Veliahmet Mahalle Muhtarı Kadir Kızıl ve belediye başkan yardımcıları ile meclis üyeleri katıldı.

Adım Adım Sanat Kenti İzmit’e

Sanat Kenti İzmit yolunda emin adımlarla yürüyen İzmit Belediye Başkanı Av. Fatma Kaplan Hürriyet;

‘‘Daha önce de duyurduğumuz gibi yaklaşık bir senedir bu kentin tarihi değerlerini korumak, kollamak, geleceğe aktarmak ve katma değer katmak amacıyla yoğun bir çalışma içerisindeyiz. Yeşilçam’ın gülen yüzü Hulusi Kentmen’in çocukluğunun geçtiği bir ev olduğunu tespit etmiştik, tarihe kazandırmak, kente güzel bir alan yaratmak amacıyla bu evi kamulaştırma kararı aldık ve buranın tapusu artık İzmit Belediyesine ait. Ve rahmetli Hulusi Bey’in torunu Melek Hanım da burada bizlere destek amacıyla geldi. Hem gelişmeleri halkımızla, kamuoyumuzla paylaşmak hem de Melek Hanım’ın kentimize daha çok aidiyet hissetmesi adına buluşmak istedik. Aynı zamanda Adalar Rotary Kulübü’nün yöneticisi ile burada bir aradayız. Sanat Kenti İzmit vizyonumuzla da örtüşen bir hizmet alanı oluşturmak istediğimizi belirtmiştik. Ve Rotary bize bu kapsamda destek oldu. Bugün sembolik olarak tekrar bir protokol imzalayacağız. Bundan sonraki süreçte Rotary Kulubü sporsonluğunda Hulusi Kentmen sanat ve barış evi çalışmaları başlayacak. Yaklaşık bir buçuk sene içerisinde bitmiş olarak, açılışını yapmak nasip olacak diye umuyoruz. Sevgili Melek Kentmen’e dayanışma ruhuna, İzmit’e olan ilgisi sebebiyle teşekkür ediyorum. Adalar Rotary Kulübüne de katkıları dolayısıyla teşekkür ediyorum. Kültür Rotaları Derneği ile beraber yapmış olduğumuz Avrasya yollarının içerisindeki hoşgörü yolu İzmit içerisinden geçiyor. Bu bölgeyi esas olarak bu bölgenin değerlendirilmesini sağlamak istiyoruz.’’ dedi.

Denizcilik Aşkı İzmit Körfezinde Bulaştı

Dede mirasının böyle güzel bir projede yaşatılması adına sevinçlerini dile getiren Melek Kentmen;

‘‘Öncelikle heyecanımı maruz görün, biraz dedemden bahsetmek istiyorum. Bebeklik dönemlerinde Bulgaristan’dan İzmit’e göç etmişler. Dedemin kendi ağzından şöyle bir söylemi vardır; ‘‘Denizcilik aşkı bana İzmit körfezinde bulaştı, tiyatro da Akçakoca İlkokulu’nda.’’ Bu bahçeden İzmit körfezine baktığında ben denizci olacağım diye iç geçirirmiş, iki büyük aşkına kavuştu, hayallerini gerçekleştirdi.’’ dedi.

O Hepimizin Dedesiydi

Kentmen; ‘‘O hepimizin babası, dedesi, komiser amcasıydı, güzel insandı. Fatma Hanıma, kendim ve ailem adına teşekkürlerimi sunmak istiyorum, çok güzel bir şeye vesile oldu, onurlandırdı, duygulandırdı, inşallah bittiği zamanda burada bu şekilde konuşuyor oluruz. Teşekkür ediyorum.’’ diyerek sözlerini noktaladı.

Projenin Paydaşı Olmaktan Gurur Duyuyoruz

İstanbul Adalar Rotary Kulübü sporsonluğunda gerçekleşecek olan restorasyon çalışmaları dolayısıyla kulüp üyeleri projenin paydaşı olmaktan gurur duyduğunu belirtti. Kulüp Temsilcisi Geçmiş Dönem Başkanı Ayhan Kutlu; ‘‘Böyle anlamlı bir günde, milletin temellerinin atıldığı zamanlarda sanatın böyle sembol bir isminin anısını yaşatıyor olmak bizim için çok önemli. Eski üyelerimizden birisi de bizim Edis Hun’dur, Hulusi Kentmen’in yakın arkadaşıdır. Bizim için de ayrı bir bağı var, projenin paydaşı olmaktan gurur duyuyoruz.’’ dedi.