Bakan’dan Kandıra yolu itirafı; “Duble yol 2019’da bitmeyecek”

By 11 Ocak 2019 Arşiv

CHP Milletvekili Hürriyet’in Kandıra yoluyla ilgili sorularına cevap veren Ulaştırma Bakanı Cahit Turhan, 2019’da 41 km’lik duble yolun değil sadece Terminal kavşağının tamamlanacağını itiraf etti

Yıllardan beri yılan hikayesine dönen; bu dönemde Bakan, Vali, Belediye Başkanı, Kaymakamlı açılışlara şahit olan Kandıra yolu 218 milyon liralık bedelle 2018 yılında bitirilmesi vaat edilmişti. Bu vaatlerin ardından bir açılışı 2019’a sarktığı söylenen ancak bir türlü şantiyesi bile kurulmayan ve Terminal kavşağından öteye gidemeyen duble yol projesini meclise taşıyan CHP Kocaeli Milletvekili Hürriyet, “Kendi beceriksizliğiniz yüzünden insanlar ölmeye devam ediyor” dedi

SİZİN BECERİKSİZLİĞİNİZ YÜZÜNDEN İNSANLAR ÖLÜYOR

TBMM Başkanlık Divanı Katip üyesi ve CHP Kocaeli Milletvekili Hürriyet, İzmit-Kandıra ve Karamürsel beton yolu ile ilgili yıllardan beri bitmeyen sıkıntıları, Gebze viyadük çökmesi ve Ankara tren kazası ile ilgili sorularını Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan’a iletti. AKP’nin beceriksizliği yüzünden insanların hayatlarını kaybettiğini dile getiren Hürriyet, Kandıra yoluyla ilgili olarak, “Ne yazık ki burası da birçok faciada olduğu gibi, ölüm yoluna döndü. İnsanlar orada sizin beceriksizliğiniz yüzünden hayatlarını kaybetmeye devam ediyorlar. ‘2019’da bitecek’ dendi, açılışlar yapıldı, müjdeler verildi ama gidin görün, temelini bile bulamazsınız” dedi.

YOLLARDAN KISILANI SARAYLARA HARCIYORSUNUZ

Açıklamasına devam eden Hürriyet, “Yine, Gebze Kuzey Marmara Otoyolu’nda olan viyadük kazasında birçok insanımızı orada yitirdik yine sizin beceriksizliğiniz yüzünden. Karamürsel’de beton yol ihalesi yapıldığı hâlde hâlâ orada bir düzeltme işlemi yapılmadı. Burada yine insanlarımız ölmeye devam ediyor Sayın Bakan. Israrla çağrısını yaptığımız -en son- tren facialarında insanlarımızı kaybetmeye devam ediyoruz. “Önce insan” yerine, “Önce para ve yandaş” diyorsunuz. Demir yollarından kısılan masrafları saraylara ve ejder meyvelerine harcıyorsunuz, tabii ki olacağı bu.Allah aşkına Sayın Bakan, istifa için daha kaç kişinin ölmesini bekliyorsunuz?

2019’DA SADECE 3 KİLOMETRESİ YAPILACAK

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan ise İzmit Kandıra yolunun 2019’da bitmeyeceğini belirterek şunları kaydetti; “41 kilometre uzunluğunda bölünmüş yol BSK’lı olarak ihalesi yapılmıştır. Şimdiye kadar Terminal Kavşağı’nda çalışılmış olup kavşağın ana gövde de bulunan kesimi bitirilmiş, trafiğe açılmış, yan yoldaki köprülerde ise çalışmalara başlanmıştır. 2019 yılının ilk çeyreğinde kavşağın bitirilmesi hedeflenmektedir. Önümüzdeki yıl ise 3 kilometre bölünmüş yol, cezaevi geçişine kadar çalışılacaktır” açıklamasında bulundu.