30-03-2016 Tarihli Basın Açıklaması

By 30 Mart 2016 Arşiv

CHP Kadın Çocuk Hak ve İhlalleri İnceleme ve İzleme Komisyonu Başkanı PM Üyesi Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer, Komisyon Üyeleri Adana Milletvekili Elif Doğan Türkmen, Kocaeli Milletvekili Fatma Kaplan Hürriyet, Bursa Milletvekili Nurhayat Altaca Kayışoğlu, İstanbul Milletvekili Onursal Adıgüzel ve Eskişehir Milletvekili Cemal Okan Yüksel’in son günlerde çocuk hakkı ihlallerine ilişkin yaptığı yazılı basın açıklaması:

“Muhalif tüm görüşlere ekranları kapalı olan TRT’nin yayınladığı bir belgesel tanıtımında canlı bombaları meşrulaştıracak ve cihatçı örgütlerin eylemlerini haklı gösterecek bir yayın politika izlemesi anlaşılır olmamanın yanında tam bir rezilliktir. Anlaşılan demokrasiye ve farklılıklara kapalı olan Devlet kanalı cihatçı örgütlerin propagandalarına açıktır.

TRT Belgesel kanalında yayınlanan ‘Pusula Doğu’ isimli programda, Suriyeli bir kız çocuğuna “savaşmak zorunda kalsan ne yapardın?” sorusuna, çocuğun verdiği “kontrol noktasında kendimi patlatırdım” yanıtını herhangi bir denetlemeye gerek görmeden yayınlaması, çocukları savaşın öznesi haline getirmesi ve özendirmesi kabul edilebilir bir yayın anlayışı değildir. Bizler “fikri hür, vicdanı hür nesiller”den söz edilmesini beklerken böylesi bir yaklaşımın nasıl bir nesil tasarladığını sormak hakkımızdır. Sağlıklı işleyen bir adalet mekanizmasında bu açıkça suçtur.

Lafa gelince terörü “bizim terörümüz” “onların terörü” diye ayırmamak gerektiğini, her türlü canlı bomba eylemini kınadıklarını söyleyenlerin bu yayın politikasına sessiz kalması manidardır. Benzeri bir dehşet verici tutuma Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yayınlanan “Diyanet Çocuk” dergisinde de rastlamak mümkündür.

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın çıkarttığı aylık çocuk dergisinin nisan sayısında yer alan bir karikatürde çocuklara ölümün ve şehitliğin yüceltildiği bir mesaj iletilmesi ve bu çok olağan bir durummuş gibi sessiz kalınması anlaşılmaz ve kabul edilemezdir. Çocukların bundan ne kadar olumsuz etkilenebileceği dikkate alınmadan, el kadar çocuklara şehitliğin ne kadar yüce olduğunun, şehit olunduğunda cennetin vaat edildiğinin bir Devlet kuruluşu eliyle anlatılması saçmalamaktan başka bir şey değildir. Bu yalnızca çocuk psikolojisinden bihaber olunduğu anlamına gelmez, aynı zamanda kirli bir propagandadır.

Çocukları şehit olmaya özendiren, canlı bomba olmayı meşrulaştıran Devlet kuruluşlarının iş çocuklara sağlıklı bir bakım vermek olduğunda ortadan kaybolduğunu görüyoruz. Denetim yapmayarak, göz yumarak hatta bazı vakıfları savunma pozisyonu alarak çocukların istismara uğramasına seyirci kalan bir Devlet yapısı ile karşı karşıyayız.

Bizim çocuklarımız bu kadar mı değersiz? Çocuklara güzel bir gelecek sunmak yerine canlı bomba olmayı özendiren, ölümü yücelten, çocukları istismarın kurbanı haline getiren, travma üzerine travma yaşatan böyle bir anlayışı şiddetle kınıyoruz. Ne çocuklarımız ne vatandaşlarımız böyle bir Devlet yönetimini hak etmemektedir.

Taciz, tecavüz her yeri sarmış durumdadır. Komisyon üyesi milletvekillerimiz, bu olayların takipçisi olacaktır. Bu kapsamda Kocaeli’nde yaşanan olaylara ilişkin olarak CHP Kadın ve Çocuk Hakları İnceleme ve İzleme Komisyonu üyelerimiz Kocaeli Milletvekilimiz Fatma Kaplan Hürriyet ve Bursa Milletvekilimiz Nurhayat Altaca Kayışoğlu olaylarla ilgili bilgi almak, olayın iç yüzünü öğrenmek, Genel Başkanımıza rapor olarak sunmak için Kocaeli’ne bir ziyaret gerçekleştireceklerdir.”