2 Nisan Otizm Farkındalık Günü Basın Açıklaması

By 11 Ocak 2019 Arşiv

Ülkemizde her 68 çocuktan birinde görülen otizmin bilinen tek tedavisi erken tanı ile yoğun ve sürekli özel eğitim olması gerekirken, ülkemizde ‘otizm için farkındalık’ söylemde kalmaktadır.

Türkiye’de yaklaşık 1 milyon 142 bin otizmli birey olduğu tahmin edilirken, otizmli birey sahibi aileleri de düşündüğümüz zaman 4 milyon insanın otizmden etkilendiğini söyleyebiliriz. Otizmli bireylerimizin 352 bini 0-18 yaş grubu arasında okul çağındaki çocuk ve gençlerden meydana gelirken okullaşabilen ve eğitime erişebilenlerin sayısı sadece 30 bini biraz geçmesi ise düşündürücüdür.Özellikle; Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın açıklamak için bile üç buçuk sene beklediği ve 2 sene önce açıkladığı Otizm Eylem Planı hakkında maalesef kayda değer bir gelişme görülmemesi bizler ve ziyadesiyle Otizmli çocuk sahibi aileleri üzmektedir.

Elbette farkındalık önemli bir kavram olmakla beraber, halkımızın bilinçlenmesi ve Otizm konusunda elinin kolunun bağlı olmaması son derece gereklidir. Ancak Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın tek görevi halkı bilinçlendirmek ya da farkındalık yaratmak değildir. Halk Otizm konusunda son yıllara oranla farkındalık düzeyini arttırmıştır ve bunu da sadece Bakanlığın hazırladığı kamu spotlarıyla da yapmamıştır.

2 Nisan Otizm Farkındalık Günü’nde, Otizmli bireyleri ve ailelerini mutlu eden gelişmeleri ne yazık ki görememekteyiz. Bu nedenle sadece Otizm Eylem Planı’nın yanı sora mecliste acil bir şekilde Otizm Araştırma Komisyonu’nun kurulmasının ve Otizm hakkında tüm uzmanların dinlenerek ‘nereden eksik’ yapıldığının bir an önce tespit edilmesi gerekmektedir.

Otizm için geç kaldığımız her yeni gün 1 milyonun üzerindeki Otizmliyi ve milyonlarca Otizmli birey sahibi ailelerimizi zor duruma sokmaktadır. Otizmli bireylerimize ve ailelerine kamu spotlarından daha fazlasını verebileceğimize inanıyor, 2 Nisan Otizm Farkındalık Günü’nün de buna vesile olmasını diliyorum.

Saygılarımla.

Av. Fatma KAPLAN HÜRRİYET