16 Ocak Basın Onur Günü Açıklaması

By 16 Ocak 2019 Arşiv

Sevgili basın emekçisi.

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu, ebedi Başkomutanımız Gazi Mustafa Kemal Atatürk gelecekteki Cumhuriyet rejiminin fikrî temelini oluşturan ilk basın toplantısını İzmit’te; henüz İstanbul’un işgal günleri sırasında yani 16 Ocak 1923’te yapmış, bağımsız bir Türk devleti kurmak istediğini demokrasinin en önemli aracı olduğuna inandığı gazetecilere açıklamıştır.
Tevhid-i Efkâr’ın Başyazarı Velit Ebüzziya, Vakit’in Başyazarı Ahmet Emin (Yalman), Akşam’ın Başyazarı Falih Rıfkı (Atay), İleri’nin Başyazarı Suphi Nuri (İleri), İkdam’ın Başyazarı Yakup Kadri (Karaosmanoğlu) ve Tanin’in başyazarı İsmail Müştak (Mayakon), İleri Gazetesi İzmit Muhabiri Hakkı (Kılıçoğlu) bu kutlu basın toplantısına mazhar olmuşlardır.
Özgür düşüncenin, fikir özgürlüğünün bir ulusun kaderinde ne kadar önemli olduğunun farkında olan ve bunu da İzmit’te düzenlediği basın toplantısında gösteren Gazi Mustafa Kemal Atatürk, hür basına verdiği değeri daha güzel nasıl anlatabilirdi ki?
Siz değerli basın emekçilerinin de, 96 yıl önce gerçekleşen basın toplantısında yer alan üstatlarınız gibi, kıymetli mesleğinizde kademli haberlere ulaşmanızı canı yürekten dilerim.
Bu duygu ve düşüncelerle ülkemizin geleceği açısından çok büyük değeri olan bu önemli tarihin 96. yıldönümünü kutluyor, yerel gazete, dergi, radyo ve televizyonlarımız başta olmak üzere bütün basın emekçilerinin 16 Ocak Basın Onur Günü’nü tebrik ediyorum.
Saygılarımla.

Av. Fatma Kaplan Hürriyet
CHP Kocaeli Milletvekili
İzmit Belediyesi Başkan adayı