06-04-2016 Tarihli Basın Açıklaması

By 6 Nisan 2016 Arşiv

CHP Kadın Çocuk Hak ve İhlalleri İnceleme ve İzleme Komisyonu Başkanı PM Üyesi Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer, Komisyon Üyeleri Adana Milletvekili Elif Doğan Türkmen, Kocaeli Milletvekili Fatma Kaplan Hürriyet, Bursa Milletvekili Nurhayat Altaca Kayışoğlu, İstanbul Milletvekili Onursal Adıgüzel ve Eskişehir Milletvekili Cemal Okan Yüksel’in yazılı basın açıklaması:

Karaman’da yaşananları, kırk beş çocuğun istismara uğramasını, AKP’nin neredeyse tüm kadrosuyla bu istismarın üstünü örtme çabasını görmezden gelip, Sayın Genel Başkanımızın haklı söylemleri üzerinden rant devşirmeye çalışmaları, tipik bir AKP politikasıdır.

Genel Başkanımızın söyledikleri açıktır: “Çocuklara sahip çıkın vakıflara değil. Valisi konuşmuyor, Milli Eğitim Bakanı konuşmuyor. Aile Bakanı birilerinin önüne yatmış durumda o zaten hiç konuşmuyor” burada kadına yönelik her hangi olumsuz bir söylem olduğunu iddia edebilmek için aklı tutulmasına uğramış olmak gerekiyor.

AKP’li yöneticiler toplumun hafızasının çok zayıf olduğunu düşünüyor olmalılar. Daha dün yolsuzlukları ortaya çıkan bir Bakan, yolsuzluğun merkezinde olan ve şu an Amerika’da yargılanan Rıza Zerrab için’Kimse sana bir şey yapamaz, ben senin önüne yatarım” demişti. AKP’li yöneticiler tarafından bu söylem Madem bu kadar edepsiz bir söylem olarak değerlendirilmektedir aklınız neredeydi o zaman.

Boğazına kadar yolsuzluğa batmış bir bakan beraber yürüdükleri bu yolda Rıza Zerrab’ı böyle savunduysa, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sema Ramazanoğlu’da aynı refleksle Ensar Vakfı’nı savunmuştur. Buna vurgu yapmak değil yapmamak eksikliktir.

Şimdi tam bir pişkinlik örneği ortaya koyarak, Cumhuriyet Halk partisi Genel Başkanı’nı cinsiyetçilikle suçlamaya heves ediyorlar.

Yavuz hırsız ev sahibini bastırmaya çalışıyor atasözünü doğrulayacak denli büyük bir arsızlıkla partimizin önüne çelenk koyarak hedef saptırmaya çabalıyorlar. Ancak nafiledir. Kamuoyumuz neyin niye söylendiğinin de, kimlerin kimleri korumak adına neler yaptığının da farkındadır.

Çocukların incitildiği bir vahşette, çocuklara sahip çıkmak yerine sıcağı sıcağına, canhıraş bir biçimde Ensar Vakfını savunmak suç değil de, Milletvekilinden Bakanına Bürokratından Cumhurbaşkanına kadar yıllarca cinsiyetçi söylemlerle kadınları aşağılamak suç değil de mağdurun yanında durmak, hak aramak, AKP’lilerin yaptıklarını yüzlerine vurmak mı suç?

Öfkeleri suçluluklarından. Ama çıkardıkları bu kuru gürültüyle bu ayıbın üstünü örtemezler.

Kamuoyuna Saygılarımızla…

CHP Kadın Çocuk Hak ve İhlalleri İnceleme ve İzleme Komisyonu